Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS inaczej liczy inflację. To coś zmieni?

0
Podziel się:

Od początku tego roku GUS stosuje inną metodologię liczenia inflacji, która zakłada stały system wag dla towarów sezonowych -

GUS inaczej liczy inflację. To coś zmieni?
(vasiliki/iStockphoto)

Od początku tego roku GUS stosuje inną metodologię liczenia inflacji, która zakłada stały system wag dla towarów sezonowych - poinformował Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS.

_ - Od początku tego roku zmieniła się nieco sytuacja związana z liczeniem towarów sezonowych _ - powiedział Witkowski w TVN CNBC. Tłumaczył, że jest to związane wdrożeniem regulacji Komisji Europejskiej, _ która próbuje wprowadzić jednolity system mierzenia cen _.

Witkowski ddodał, że zmiany nie spowodują (...) istotnych konsekwencji, nie są, bowiem istotnie różne od tego, co było dotąd stosowane._ - Dla pięciu kategorii, takich jak ryby, warzywa, owoce, odzież i obuwie, będzie stosowany stały system wag _ - dodał.

_ - W niektórych miesiącach, tak jak w maju w przypadku owoców, pojawianie się towarów sezonowych będzie się zmieniać, ale w skali roku metoda stałego systemu wag dla produktów sezonowych się zbilansuje, nie będzie miała znaczenia _ - powiedział Witkowski. Poinformował, że ta sama metodologia jest stosowana w przypadku HICP.

HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych._ - Do HICP brane są wagi sprzed dwóch lat, w naszym systemie wagi są z poprzedniego roku _ - zaznaczył Witkowski.

_ - Jeśli następuje zmiana metodologii, wszystkie wskaźniki zawsze są liczone w warunkach porównywalnych, baza ubiegłoroczna została przeliczona _ - powiedział.

Według GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 5,0 proc. w stosunku do maja 2010 roku, a w porównaniu z kwietniem 2011 r. wzrosły o 0,6 proc.

Natomiast z obliczeń Eurostat wynika, że roczna inflacja HICP w Polsce wyniosła w maju 2011 r. 4,3 proc. wobec 4,1 proc. w kwietniu. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,5 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t139372.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inflacja;straszy;mocniej;ale;nie;powinna;juz;rosnac,156,0,829084.html) Inflacja straszy mocniej, ale nie powinna już rosnąć Zdaniem analityków wzrosty cen osiągnęły właśnie punkt szczytowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t100773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fatalne;dane;o;inflacji;ceny;rosna;duzo;szybciej;od;prognoz,158,0,811678.html) Fatalne dane o inflacji. Ceny rosną dużo szybciej od prognoz Inflacja przekroczyła 4 procent. Dla Rady Polityki Pieniężnej może to być sygnał do kolejnej podwyżki stóp procentowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)