Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja nie zaskoczyła. W kwietniu wyniosła 4 proc.

0
Podziel się:

Według danych GUS najbardziej podrożało utrzymanie mieszkań, żywność i energia.

Inflacja nie zaskoczyła. W kwietniu wyniosła 4 proc.
(PAP/Radek Pietruszka)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu o 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 4,0%, podał Główny Urząd Statystyczny. W marcu inflacja roczna wyniosła 4,1%.

W kwietniu największy wzrost odnotowano w kategorii _ użytkowanie mieszkania i nośniki energii _ - o 7,6% w skali roku oraz _ żywność i napoje bezalkoholowe _ - o 6,8%, jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

Wśród produktów żywnościowych największe wzrosty w ujęciu miesięcznym odnotowały: warzywa i owoce (po 3,7%), ryż (o 2,7%) oraz tłuszcze roślinne (o 1,7%) - w tym oleje roślinne o 3,0%.

- _ Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w porównaniu z marcem o 0,2%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,5%). Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,9%) oraz zaopatrywanie w wodę (o 0,6%). Koszty zarządu i administracji nieruchomością podrożały o 0,5%, a wywóz nieczystości (śmieci) - o 0,4%. Podniesiono również opłaty za najem mieszkania (o 0,3%). Wśród nośników energii podrożał gaz ziemny (o 2,7%), energia cieplna (o 0,4%) oraz opał (o 0,3%). _ - podał GUS.

- _ Ceny w zakresie transportu były wyższe w kwietniu o 0,2% w skali miesiąca. Więcej należało zapłacić za usługi transportowe (o 1,8%), w tym za przewozy autobusami miejskimi i taksówkami - po 0,7%. Samochody osobowe sprzedawano po cenach o 0,3% niższych niż przed miesiącem. Nieznacznie potaniały paliwa do prywatnych środków transportu (o 0,1%) _ - czytamy dalej.

Z kolei opłaty związane z łącznością utrzymały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w marcu br. Niższe były ceny sprzętu telekomunikacyjnego (o 0,9%).

Wzrost cen w poszczególnych kategoriach
Wyszczególnienie w skali miesiąca w skali roku
O G Ó Ł E M 0,4 4,0
Żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe 0,6 6,6
Żywność i napoje bezalkoholowe 0,7 6,8
Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe 0,2 5,9
Odzież i obuwie -0,1 -6,4
Mieszkanie 0,2 6,4
Użytkowanie mieszkania i nośniki energii 0,2 7,6
w tym nośniki energii 0,0 7,2
Wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego 0,2 2,0
Zdrowie 0,3 3,2
Transport 0,2 3,8
w tym paliwa do prywatnych środków transportu -0,1 6,0
Łączność 0,0 -1,7
Rekreacja i kultura -0,0 -2,0
Edukacja 0,1 3,2
Restauracje i hotele 0,6 5,8
Inne towary i usługi 0,6 2,1

źródło: GUS

_ - Dane o inflacji w kwietniu nie zaskoczyły. RPP może nie podejmować decyzji, dotyczących zmiany stóp do czerwca _ - uważa Mirosław Pietrewicz z RPP. - _ Inflacja się ustabilizowała. Mamy do czynienia nadal z tymi samymi źródłami kreacji cen: żywność, paliwa i ceny regulowane. Można oczekiwać, że dalsze miesiące przyniosą pewien wzrost _.

Zdaniem Pietrewicza Najwyższy poziom inflacja osiągnie w sierpniu. Jednak będzie to wynik efektu statystycznego, a maksymalny poziom inflacji to 4,5 proc._ - W maju też będzie jeszcze wzrost cen, bo ujawnią się w pełni podwyżki cen energii _ - twierdzi przedstawiciel RPP.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)