Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MF: Wzrost VAT nieznacznie podniesie inflację

0
Podziel się:

Resort Finansów twierdzi, że inflacja wzrośnie o maksymalnie 0,3 procent.

MF: Wzrost VAT nieznacznie podniesie inflację
(Dmitriy Yakovlev/Dreamstime)

Od nowego roku obowiązują nowe progi podatku od towarów i usług - większość produktów objęła podwyżka podatku o jeden punkt procentowy.

Podsekretarz stanu w resorcie finansów Ludwik Kotecki uważa, że ceny nie wszystkich towarów zmienią się adekwatnie do zmiany wysokości podatku. "- Część cen będzie podniesiona, a część nie, bo zadziała efekt konkurencji" - przekonuje Kotecki.

POSŁUCHAJ LUDWIKA KOTECKIEGO:

Dzięki samej podwyżce co roku do budżetu będzie wpływać około 5 miliardów złotych.

Wzrosła stawka za _ żywność nieprzetworzoną _, taką jak mięso, mleko, warzywa i owoce. Zamiast dotychczasowych 3 procent wynosi ona 5 procent wartości. Mimo obniżenia opodatkowania większości produktów przetworzonych (makarony, konserwy, dania gotowe, wędliny, sery) - w ich przypadku podatek spadnie z siedmiu do pięciu procent - uderzy nas to po kieszeniach.

To jednak nie najważniejsze elementy, wpływające na podwyżkę kosztów utrzymania - najbardziej bolesny będzie wzrost podatku od mieszkania, energii i transportu. Wedle szacunków Money.pl koszty związane z jednopunktową podwyżką miesięcznie pozbawią rodzinę z dwójką dzieci 40 złotych miesięcznie. To 480 złotych dodatkowych rocznych wydatków. Z kolei dla singla - wydatki wzrosną o 15 złotych na miesiąc, czyli 180 zł na rok. Ta zmiana zabierze nam w sumie 7 miliardów złotych z kieszeni.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t91487.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/sms-y;nie;zdrozeja;mimo;wzrostu;vat,26,0,747290.html) SMS-y nie zdrożeją, mimo wzrostu VAT Sieci komórkowe zapowiadają, że podwyżek cen najtańszych usług nie będzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t124010.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/chocholowski;rzad;sklania;do;refleksji;ze;lepiej;byc;niz;miec,108,0,746860.html) Chochołowski: Rząd skłania do refleksji, że lepiej być niż mieć To będzie dobry rok. Będziemy zdrowsi i skończymy z konsumpcjonizmem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t113503.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uwaga;wyzszy;vat;bedziemy;placic;nawet;do;2018;roku,231,0,693479.html) Uwaga! Wyższy VAT będziemy płacić nawet do 2018 roku Premier Donald Tusk zapowiadając podwyżki stawek podatkowych VAT o jeden punkt procentowy obiecywał, że to rozwiązanie jedynie na trzy lata. Tymczasem nowa ustawa przewiduje powrót do 22-procentowego VAT nawet dopiero w 2019 roku.
vat
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)