Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bezrobocie
05.07.2005 08:13

MGiP: Bezrobocia spadło w czerwcu do 18,1 proc.

Ministerstwo Gospodarki i Pracy szacuje spadek stopy bezrobocia w czerwcu 2005 roku do 18,1 proc. z 18,3 proc. w maju tego roku. Na koniec roku może się ona obniżyć do 17,5 proc. - poinformował PAP Jacek Męcina, wiceminister gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Tendencja spadkowa została utrzymana. Jest mniejszy spadek stopy bezrobocia niż w maju. Stopa bezrobocia najprawdopodobniej wyniosła 18,1 proc. Taki poziom miał miejsce w październiku 2001 roku. Można powiedzieć, że mamy postęp w tym zakresie" - powiedział PAP Męcina.

Dodał, że na koniec tego roku stopa bezrobocia może wynieść około 17,5 proc.

"Koniec roku to raczej 17,5 proc. To jest cel, do którego będziemy dążyć" - powiedział Męcina.

Wcześniej resort gospodarki szacował, że na koniec roku stopa bezrobocia wyniesie około 17,0 proc.

W maju stopa bezrobocia obniżyła się do 18,3 proc. z 18,8 prc. w kwietniu. Według MGiP w czerwcu było 2.832.292 osób bez pracy, wobec 2.867.300 w maju.

Resort gospodarki odnotował w czerwcu pozytywne tendencje w zakresie ofert pracy.

"Odwróciła się tendencja w zakresie ofert pracy. W maju ich dynamika była słaba. W tej chwili mamy wyraźny wzrost liczby ofert pracy. Optymistyczne są również dane o spadku liczby bezrobotnych w regionach o najwyższej stopie bezrobocia, tj. w województwie warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, łódzkim" - powiedział Męcina.

W opinii wiceministra niepokojąca w najbliższych miesiącach może być reakcja rynku pracy na absolwentów.

"Niepokoi nas reakcja rynku pracy na absolwentów. Według naszych szacunków może być tak, że pozytywne tendencje będą się zacierać ze względu na napływ absolwentów na rynek pracy. Jeśli wszyscy absolwenci, którzy nie podejmą nauki zarejestrowaliby się w urzędach, to tendencja spadkowa mogłaby wyhamować" - powiedział.

Oficjalne dane o rynku pracy w czerwcu GUS opublikuje w drugiej dekadzie miesiąca.

Tagi: bezrobocie, wiadomości, gospodarka, inflacja i bezrobocie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz