Notowania

cpi
20.11.2008 14:17

Nie tylko żywność napędza wzrost cen

Inflacja bazowa w październiku po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 2,9 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR TASS)

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii - nowa miara wprowadzona w maju przez bank centralny zamiast inflacji bazowej netto - wyniosła w październiku 2008 roku 2,9 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,9 rok do roku miesiąc wcześniej.

Inflacja bazowa netto (wskaźnik ten będzie publikowany tylko do końca tego roku) wyniosła w październiku 4,5 proc. wobec 4,3 proc. we wrześniu.

Dziesięciu ankietowanych ekonomistów oczekiwało inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii na poziomie średnio 2,9 proc., przy prognozach wynoszących od 2,8 proc. do 3,2 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Inflacja bazowa we wrześniu: 2,9 procent ]( http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/inflacja;bazowa;we;wrzesniu;2;9;procent,4,0,378884.html )
* [ Filar: Nie ma pola do obniżki stóp ]( http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/filar;nie;ma;pola;do;obnizki;stop,14,0,386062.html )
* [ Zajdel-Kurowska: Inflacja będzie spadać ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zajdel-kurowska;inflacja;bedzie;spadac,26,0,382746.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

NBP podał też, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen kontrolowanych wyniosła w październiku 3,8 proc. w ujęciu rocznym wobec 4,1 proc. miesiąc wcześniej.

Inflacja bazowa liczona metodą 15-procentowej średniej obciętej wyniosła 4,1 proc. wobec 4,5 proc. przed miesiącem.

Wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) w październiku wyniósł 4,2 proc. r/r, wobec 4,5 proc. r/r miesiąc wcześniej.

W ramach nowej miary inflacji bazowej z koszyka CPI wyłączane będą - oprócz cen żywności i napojów bezalkoholowych - także ceny energii, na które składają się ceny paliw oraz ceny nośników energii (gaz, energia elektryczna, opał etc.).

Tagi: cpi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, inflacja i bezrobocie
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz