Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Skrzypek: Mamy najniższą inflację w regionie

0
Podziel się:

To efekt właściwych działań Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Skrzypek: Mamy najniższą inflację w regionie
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Lipiec jest kolejnym miesiącem, w którym Polska spełnia kryterium inflacyjne. Stosunkowo niska inflacja to efekt właściwych działań Rady Polityki Pieniężnej, która prowadzi jedną z najbardziej restrykcyjnych polityk w regionie - ocenia prezes NBP Sławomir Skrzypek.

_ - Rada Polityki Pieniężnej wykonuje właściwie swoją pracę. Nie można naszej polityki nazwać zbyt łagodną. Nasza polityka należy do jednych z najbardziej restrykcyjnych w regionie _ - powiedział Skrzypek posłom z sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Prezes dodał, że wzrost wskaźnika inflacji wynika przede wszystkim z procesów globalnych. Mimo to, zdaniem szefa banku centralnego, inflacja w Polsce pozostaje na stosunkowo niskim poziomie, a lipiec jest kolejnym miesiącem, w którym nasz kraj spełnia kryterium inflacyjne z Maastricht.

- _ W naszym przypadku efekt tak niskiej inflacji jest skutkiem działań RPP _ - powiedział Skrzypek.

_ Polska ma praktycznie najniższą inflację w regionie. - Jeśli chodzi o wskaźnik HICP to inflacja kształtowała się nieco powyżej słowackiego wskaźnika, teraz się zrównała. Wkrótce powinna się wyraźnie odznaczać od słowackiego wskaźnika _ - powiedział prezes NBP.

Eurostat podał, że inflacja HICP w Polsce wyniosła w czerwcu 2008 roku w ujęciu rocznym 4,3 proc., wobec 4,3 proc. w maju. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,2 proc.

Liczony przez GUS wskaźnik CPI w czerwcu wyniósł 4,6 proc. rdr.

Według danych Eurostatu HICP dla Słowacji w czerwcu wyniósł 4,3 proc. rdr wobec 4,0 proc. rok do roku w maju.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)