Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Święta Wielkanocne nie muszą być droższe

0
Podziel się:

Mimo szalejących cen nie wszystko jest droższe niż przed rokiem - przekonuje Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Święta Wielkanocne nie muszą być droższe
(cuttlefish/CC/Flickr)

Nie wszystkie produkty żywnościowe są droższe, niż przed rokiem - przekonuje Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Choć więcej wydamy na ciasta oraz owoce i warzywa, to mniej kosztują przetwory wieprzowe oraz jajka. Jak co roku handlowcy przygotowują różnego rodzaju promocje, które pozwalają na zakup produktów tuż przed Świętami po bardzo atrakcyjnych cenach - stwierdziła ekspert.

- _ Droższe w tym roku są takie artykuły jak: cukier, mąka, pieczywo, masło, drób, owoce i warzywa _ - wyliczyła Świetlik. Oznacza to, że na pewno więcej będą kosztowały wypieki - babki, mazurki czy sernik. Natomiast tylko o 1 proc. podrożały wyroby cukiernicze - cukierki, wyroby czekoladowe i czekolady.

O około 4 proc. tańsze niż w ubiegłym roku są jajka. Średnio jajo kosztuje 45 gr za sztukę, rok wcześniej kosztowało on przeciętnie 47 gr za sztukę. Mniej trzeba zapłacić za tłuszcze wieprzowe oraz mięso i wyroby z wieprzowiny. Mniej niż przed rokiem kosztuje np. biała kiełbasa - a więc tradycyjny żurek będzie tańszy - tłumaczyła Świetlik.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t39822.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nawet;jesli;wywalczysz;podwyzke;i;tak;sie;nie;wzbogacisz,42,0,813098.html) Nawet jeśli wywalczysz podwyżkę i tak się nie wzbogacisz
Tyle samo wydamy także na mięsa, gdyż schab i szynka nie podrożała w stosunku do ubiegłego roku. Podobnie jest w przypadku wędlin - np. polędwicy i baleronu. Tańszy może być ponadto pasztet wieprzowy. Ale już więcej kosztuje drób, np. indyk jest droższy o 10-15 proc. niż przed rokiem.

Droższe są owoce, ale głównie dlatego, że więcej kosztują jabłka i banany, natomiast tańsze o 10 proc. są cytrusy. Drogie są natomiast warzywa gruntowe - buraki, marchew, cebula, których zapasy już się wyczerpują, ale za to tańsze są nowalijki - np. pomidory są tańsze o 10 proc., a ogórki - o 20 proc.

Ryby morskie i słodkowodne podrożały w ciągu roku o 5-6 proc., ale śledzie - tylko o 1-2 proc.Ogółem w marcu bieżącego roku żywność podrożała rok do roku średnio o 7,3 proc.

- _ W tym roku, by nie wydać zbyt dużo na przygotowanie wielkanocnych świąt, trzeba więc ograniczyć zakupy i wypieki ciast. A należy raczej jeść potrawy z jaj czy śledzi, a także dania z wieprzowiny oraz nowalijki _ - podsumowała Świetlik.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t37480.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inflacja;zaskoczyla;wszystkich;ceny;galopuja;w;gore,22,0,811798.html) Inflacja zaskoczyła wszystkich. Ceny galopują w górę Ekonomista Ryszard Petru uważa, że najbardziej niepokoją ceny ubrań i obuwia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;zywnosc;nie;bedzie;juz;drozec,231,0,802279.html) Sawicki: Żywność nie będzie już drożeć Szef resortu przyznaje, że nie rozumie wzrostu cen cukru i poinformował, że zgłosił tę sprawę do UOKiK
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t127612.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/filar;zywnosc;drozeje;bo;azjaci;jedza;wiecej;i;lepiej,140,0,789900.html) Filar: Żywność drożeje, bo Azjaci jedzą więcej i lepiej Rosnące ceny mogą wymusić na Unii liberalizację rynku rolnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)