- Wdrażanie systemu MES
- Kto może korzystać z systemu MES?
- Jakie są główne zalety systemu MES?
System planowania produkcji MES to oprogramowanie, które służy do zbierania i monitorowania danych, spływających z maszyn. Na podstawie tych danych, można zaplanować dalszą część produkcji i poprawić jej wydajność. Odpada wtedy żmudne zbieranie tych informacji ręcznie. Wszystkie trafiają bowiem bezpośrednio z maszyn do komputera, w którym są dokładnie analizowane. Użytkownicy systemu zmniejszają koszty operacyjne o 50 proc. a aż o 80 proc. skracają czas podejmowania decyzji. Natomiast o 25 proc. wzrasta sprawność operacyjna pracowników i procesów. Dzięki temu, firma ma szansę na uzyskanie znacznej przewagi nad konkurencją. Wdrażaniem systemu zajmują się wyspecjalizowane firmy jak np. ImFactory. Każda fabryka jest inna i inne są jej potrzeby. Dlatego specjaliści najpierw badają i oceniają wymagania przedsiębiorstwa, a potem dostosowują do nich wdrażany system. Przygotowują też do zmian pracowników produkcji, aby umieli obsługiwać system. Służą temu warsztaty i szkolenia. Firmy, które zdecydowały się na wdrożenie MES, mogą liczyć na pomoc i wsparcie techniczne.
Kto może korzystać z systemu MES?
System MES jest przydatny w każdym przedsiębiorstwie, w którym odbywa się produkcja. Jednak najnowsze rozwiązania techniczne powodują, że może działać również w sektorze usług. Trzeba pamiętać, że systemu używa się na różnych poziomach. Można z niego korzystać w formie manualnej, półautomatycznej, lub całkowicie zautomatyzowanej. Ten ostatni wariant sprawdza się wówczas, gdy produkcja musi być wykonywana szybko. Natomiast forma manualna, znajdzie zastosowanie tam, gdzie producentom nie zależy aż tak bardzo na czasie. Z systemu mogą korzystać pracownicy linii, operatorzy maszyn, oraz osoby odpowiedzialne za ilość i jakość wyrobów czyli np. dyrektorzy i menedżerowie do spraw produkcji.
Jakie są główne zalety systemu MES?
Przede wszystkim, dzięki systemowi MES, można dokładnie monitorować wszystko to, co dzieje się w hali produkcyjnej. Komputer odnotowuje stan maszyn i narzędzi, materiały użyte do produkcji, wszelkie przestoje, oraz wadliwe wyroby. System kontroluje bowiem jakość produktów i jeśli okaże się, że są one wadliwe, maszyna zatrzyma się. Odpadają więc żmudne prace związane z kontrolą jakości. Innym atutem MES, jest brak konieczności pamiętania o stałych przeglądach maszyn. Dzięki danym wprowadzonym do systemu, na bieżąco sprawdza on stan urządzeń i jeśli wykryje jakieś nieprawidłowości, poinformuje o konieczności przeglądu technicznego lub naprawy. Poza tym MES jest wyposażony w harmonogram przeglądów profilaktycznych, zatem operator nie musi o nich pamiętać. Dzięki temu, czas w którym maszyna nadaje się do użytku, zostaje znacznie wydłużony. MES powinien być jednak zintegrowany z innymi systemami stosowanym do pracy w hali produkcyjnej. Wszystko po to, aby potwierdzić zgodność danych ze wszystkich narzędzi. Należy do nich przede wszystkim system ERP oraz inne narzędzia wspomagające np. APS, CMMS czy WMS. System MES, dzięki swoim zaletom, pozwala na dużą oszczędność czasu i pieniędzy. Wszystkie dane wpływają do komputera w czasie rzeczywistym, co umożliwia natychmiastowe podjęcie stosownych działań.