Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał producenta HRlink

Jak przeprowadzić dobre spotkanie rekrutacyjne?

Podziel się:

Przełomowy moment w rekrutacji? Z pewnością jest nim spotkanie rekrutacyjne, podczas którego kandydat walczy o zatrudnienie na danym stanowisku. Jest to również test dla rekrutera, który stara się zaprezentować organizację z jak najlepszej strony i zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracowniku.

Jak przeprowadzić dobre spotkanie rekrutacyjne?
(Adobe Stock)

Dlaczego rekruterzy powinni przygotowywać się do spotkań rekrutacyjnych? Rozmowa z kandydatem jest wyzwaniem dla organizacji, która chce pozyskać nowego pracownika. Co zrobić, żeby zwiększyć szanse na jego zatrudnienie?

Bez przygotowania się nie obejdzie

Spotkania rekrutacyjne są bardzo cennym źródłem wiedzy dla HR i poszukujących zatrudnienia. W Internecie roi się od porad dla kandydatów, dotyczących tego, jak przygotować się do rozmowy o pracę. To bardzo ważny krok w osiągnięciu zawodowego celu, którym jest nowe zatrudnienie. O ile potencjalni pracownicy starają się dać z siebie wszystko i przedstawić z jak najlepszej strony, o tyle rekruterom zdarza się być nieprzygotowanym do spotkania.

Nowoczesna rekrutacja podobnie jak biznes, powinna być dynamiczna. Kandydaci mają coraz większe możliwości wyboru, a co za tym idzie oczekują więcej od rekrutera i organizacji. Przebieg spotkania rekrutacyjnego, prezentacja możliwości oraz funkcjonowania danej firmy może być kluczowa podczas decyzji kandydata o zatrudnieniu. Chcesz zatrudniać najlepszych? Profesjonalnie przygotuj się do spotkania rekrutacyjnego – mówi Alina Michałek, ekspert HR w HRlink i Goldenline.

Dobry plan przynosi korzyści

Rekruterzy mają dużo obowiązków i może brakować im czasu na dokładną analizę CV każdego kandydata. W takim wypadku warto korzystać z narzędzi, które usprawniają ich codzienną pracę. W systemach ATS, takich jak np. HRlink, dzięki jednej bazie kandydatów, analiza przesłanych aplikacji i przeszukiwanie CV jest dużo prostsze i co najważniejsze szybsze. Aby odpowiednio przeprowadzić spotkanie rekrutacyjne należy się przygotować i podejść indywidualnie do każdego kandydata. To pomoże w zaplanowaniu rozmowy, ale będzie również oznaką szacunku wobec potencjalnego pracownika. Kandydat może poczuć się bardziej komfortowo widząc, że organizacji również zależy na nawiązaniu współpracy.

Jedno spotkanie – tyle czasu ma rekruter na przedstawienie stanowiska, ocenę predyspozycji kandydata do pracy na danym stanowisku, ale również zaprezentowanie organizacji w sposób atrakcyjny dla potencjalnego pracownika. Budowanie dobrej marki pracodawcy to must-have dla firm, które chcą otaczać się najlepszymi specjalistami. To od zachowania i przygotowania rekrutera zależy, jakie zdanie o organizacji wyrobi sobie kandydat i czy będzie chciał kontynuować swój udział w rekrutacji. Budowanie Candidate Experience to ważny element, o którym należy pamiętać. W końcu to rekruter odpowiada za pierwszy kontakt kandydata z firmą i pośrednio za pierwsze wrażenia na temat potencjalnego pracodawcy. Te czynniki są bardzo istotne dla kandydata podczas podejmowania decyzji o przyjęciu danej oferty pracy.

Materiał producenta HRlink

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.