Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|
aktualizacja
Materiał partnera: TOGETAIR 2022

Jak uniknąć zasypania tonami plastiku - RLG Polska na Międzynarodowym Szczcie Klimatycznym TOGETAIR 2022

Podziel się:

– Kluczowe jest dzisiaj, by przejść od produkcji linearnej do cyrkularnej, zamknąć obieg. Jeżeli nasza gospodarka będzie działać w ten sposób, problem związanym z tworzywami sztucznymi i innymi opakowaniami zostanie rozwiązany. Potrzebujemy jednak sięgnąć po nowoczesną technologię, która pomoże przyspieszyć ten proces – podkreślał Andrzej Grzymała, Wiceprezes RLG Polska, podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR2022

Jak uniknąć zasypania tonami plastiku - RLG Polska na Międzynarodowym Szczcie Klimatycznym TOGETAIR 2022
(materiały partnera)

Jak nie utonąć w gąszczu opakowań jednorazowych

Próby rozwiązania problemów związanych z nadmiarem opakowań z tworzyw sztucznych, recykling, system kaucyjny i świadomość producentów oraz konsumentów były głównymi tematami debaty pt. JAK UNIKNĄĆ ZASYPANIA TONAMI PLASTIKU, która odbyła się w ramach Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022. RLG Polska było reprezentowane przez Andrzeja Grzymałę.

Udział w debacie wzięli również: Robert Chciuk z Ministerstwa Klimatu i Środowiska; Magdalena Dziczek z EKO-PAK, Jan Słowik z LIDL Polska, Paulina Kaczmarek z Żywiec Zdrój, Anna Larsson z Reloop Europa oraz Krystian Szczepański z Państwowego Instytutu Badawczego. Moderację prowadził Jakub Pawłowski, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce odpadów.

System kaucyjny w centrum uwagi

Najbardziej zajmujący dla panelistów okazał się projekt wprowadzenia systemu kaucyjnego, który zdominował debatę.

ROP i system kaucyjny są ze sobą nierozerwalnie połączone. Niestety, konsultacje ustaw przeciągają się. Mam nadzieję, że dzieje się to przynajmniej z korzyścią dla ostatecznego ich kształtu. Czas jednak stawia wszystkich pod presją. Już w 2025 będzie obowiązywała Polskę selektywna zbiórka co najmniej 77% butelek z tworzyw sztucznych. A postawienie dobrze działającego systemu kaucyjnego to proces, który potrzebuje czasu. Od uchwalenia ustawy miną miesiące zanim system zacznie działać. Zwlekając zbyt długo, ryzykujemy, że nie zdążymy spełnić obowiązków zapisanych w SUP. Myślę, że na tę chwilę kluczowe jest, aby dać przedsiębiorcom ramy prawne, które pozwolą im rozpocząć przygotowania do inwestycji w infrastrukturę i umożliwią zawiązanie się operatora/operatorów tak, aby rozpoczęły się intensywne prace nad definiowaniem procesów systemu.

Zalety systemu kaucyjnego

Andrzej Grzymała opierając się na globalnym doświadczeniu RLG, wskazywał na potrzebę wykorzystania nowoczesnych technologii w domykaniu obiegu:

Według mnie kluczowe jest dzisiaj, by przejść od gospodarki linearnej do cyrkularnej, zamknąć obieg. Jeżeli nasza gospodarka będzie działać w ten sposób, poradzimy sobie z tworzywami sztucznymi i innymi opakowaniami. Jednak potrzebujemy sięgnąć po nowoczesne technologie, aby przyśpieszyć te procesy, być efektywniejszym. Operujemy na wielu rynkach, patrząc m.in. z perspektywy jednego z operatorów systemu kaucyjnego w Niemczech, widzimy wady tradycyjnych systemów kaucyjnych, które w naszych realiach mogą urosnąć do znacznie poważniejszych wyzwań. Dlatego bazując na naszej wiedzy stworzyliśmy Smart DRS. Rozwiązanie, które korzysta z tradycyjnego systemu kaucyjnego, ale rozwija go właśnie o nowoczesną technologię, która sprawnie stawia czoła wspominanym wyzwaniom, a są nim m.in. wielomilionowe oszustwa, brak możliwości optymalizacji procesów ze względu na ograniczony dostęp do danych i słabą komunikację między głównymi uczestnikami licznych procesów, na których opiera się system kaucyjny.

Zauważył, że w osiąganiu celów środowiskowych edukacja nie wystarczy i zgodził się co do konieczności wprowadzenia kaucji:

Zdarza się słyszeć, że edukacja jest w stanie załatwić wszystko, ale od 21 lat edukujemy. Widzimy jej słabe efekty: brakuje nam dużo do tego, aby osiągać poziomy zbiórki, które będą od nas wkrótce oczekiwane. Kaucja nadaje wartość opakowaniu, jest ważną zachętą dla konsumenta, aby opakowanie, które zostało mu po produkcie, oddał do recyklingu.

Jest jednak świadomy wysokich nakładów niezbędnych do wprowadzenia systemu kaucyjnego i zwraca uwagę na Smart DRS, który jest rozwiązaniem efektywniejszym środowiskowo i kosztowo:

Rozmawiając o kosztach projektowanego systemu, które nie są małe, należy myśleć o całym okresie jego funkcjonowania. A większość dyskusji, niestety, skupia się jedynie na tym pierwszym etapie, czyli wdrożeniu. Projektując dziś system, ważne, aby mieć na uwadze długą perspektywę funkcjonowania systemu, mówimy nawet o kilkunastu, kilkudziesięciu latach. Wybierając rozwiązania i projektując ramy prawne systemu, szukajmy tych, które utrzymają koszty funkcjonowania na satysfakcjonującym poziomie. Właśnie Smart DRS powstał z myślą o tym, aby zapewniał nie tylko efektywność środowiskową, ale też kosztową. Mówimy o długoterminowych oszczędnościach dzięki zwiększonej wydajności systemu, stabilności finansowej i unikaniu oszustw. Wynika to z lepszego zarządzania procesami, zabezpieczenia przed niepotrzebnymi kosztami w przyszłości, które powstaną, gdy okaże się, że trzeba dodać nową kategorię opakowań. Smart DRS okazuje się tańszą nawet o kilkadziesiąt procent opcją w porównaniu do tradycyjnego systemu kaucyjnego, a to m.in. dzięki możliwości analizowania dostępnych danych i na ich podstawie podejmowaniu optymalizacji systemu.

RLG (Reverse Logistics Group) prowadzi działalność w zakresie logistyki zwrotnej oraz rozwiązań z zakresu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (ROP) oraz systemu kaucyjnego (DRS) dla ponad 5 tysięcy klientów w obszarach baterii, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także opakowań. RLG działa w 80 krajach. Firma zdobyła zaufanie światowych graczy korporacyjnych oraz licznych rządów dzięki udokumentowanym osiągnięciom i doskonałemu zrozumieniu wyzwań operacyjnych i wymogów prawnych na całym świecie. Od 2006 roku pomaga klientom w Polsce identyfikować ich obowiązki środowiskowe. Dlatego też Reverse Logistics Group dołączyła jako partner do Szczytu Klimatycznego TOGETAIR2022, który odbył się w dniach 20-22 kwietnia 2022 roku, obejmując symbolicznie Światowy Dzień Ziemi.

Materiał partnera: TOGETAIR 2022
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl