Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jej firmy bankrutowały, a teraz jest prezesem państwowej spółki. Wsparcie PiS pomogło

Kilka nieudanych biznesów, upadłość konsumencka i 21 zł na koncie – to dorobek nowej prezes Koltaru, spółki należącej do Grupy Azoty. Do tego zdjęcia z najważniejszymi politykami PiS i aktywność polityczna.

Podziel się
Dodaj komentarz
W 2018 r. Angelika Świtalska startowała w wyborach samorządowych

Angelika Świtalska 26 czerwca została powołana na stanowisko prezesa spółki Koltar, która wchodzi w skład Grupy Azoty. W 2018 r. weszła, z ramienia PiS, do Rady Miasta w Tarnowie. Wcześniej nie miała doświadczenia z polityka, za to z biznesem – jak najbardziej. Jej zawodowy życiorys prześwietliła krakowska "Gazeta Wyborcza".

Pierwsze kroki w biznesie stawiała na początku XXI wieku, gdy wraz z byłym mężem i trzema innymi wspólnikami założyli firmę udzielającą pożyczek klientom, którzy nie mieli na nie szansy w banku. Firma działała na zasadach zbliżonych do argentyńskich piramid finansowych i oszukała co najmniej 1020 klientów, którzy, choć zapłacili za możliwość pożyczenia pieniędzy, pożyczki nigdy nie zobaczyli na oczy. Firma wyłudziła w sumie blisko 4,5 mln zł – informuje krakowska "Gazeta Wyborcza".

Kolejna firma – RCK - w której działała obecna prezes Koltaru, zajmowała się windykowaniem klientów firmy pożyczkowej jej byłego męża. W 2006 r. Świtalska złożyła wniosek o upadłość Został odrzucony, bo firma wykazała zerowy majątek i nie była w stanie zapłacić za likwidację. Co się stało z majątkiem RCK, nie wiadomo.

Obejrzyj: Tarcza finansowa do weryfikacji. PFR zapowiada kontrole firm

Następnie Świtalska była 99-procentowym udziałowcem i prezesem spółki Gran. Firma wygrała przetarg wart 6,975 mln zł na dostarczenie autobusów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Tarnowie. O sytuacji finansowej zarządzanej przez nią spółki mówią jej raporty finansowe. W 2011 r. Gran przyniósł zysk w wysokości 358 tys. zł. Kolejne lata to straty: w 2012 r. – 470 tys. zł, w 2013 r. – 424 tys. zł – wylicza "GW". Od 2014 r. spółka jest w likwidacji.

Interesy Świtalskiej z Tarnowem przypadały na czas, gdy prezydentem miasta był Ryszard Ścigała (PO), który został skazany za przyjęcie łapówki od jednej z firm budowlanych.

Świtalskiej nie najlepiej wychodziło zarządzanie nie tylko firmami, ale również własnym majątkiem. W 2015 roku Sąd Rejonowy w Łodzi ogłosił jej upadłość konsumencką. Sąd miał jednak darować wszystkie zobowiązania finansowej obecnej prezes Koltaru.

Sąd darował jej dług wobec wierzycieli, co najprawdopodobniej wynikało z tego, że dłużnik nie był w stanie dokonać spłat bez uszczerbku dla utrzymania siebie oraz swojej rodziny.

W 2016 r. Świtalska wnioskowała o upadłość kolejnego przedsiębiorstwa. Sąd nie przystał na to ze względu na brak żadnego majątku. Tak skomentował to pragnący zachować anonimowość informator "GW".

- Kolejna firma i ten sam sposób działania. Duży kontrakt, potem cisza i wniosek o ogłoszenie upadłości. I kolejny raz upadłość niemożliwa do przeprowadzania, bo kasa jest pusta. To pokazuje, jakim menedżerem jest pani Świtalska – powiedział.

W międzyczasie Angelika Świtalska zainteresowała się polityką na szczeblu lokalnym. Nie tylko dostała się do Rady Miasta, ale też dała o to, by od czasu do czasu pojawić się w towarzystwie czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Każde takie spotkanie dokumentowała. Mamy więc zdjęcie z Andrzejem Dudą, Beatą Szydło i Jarosławem Kaczyńskim. Ten ostatni mógł być jej bardzo wdzięczny za to, że była inicjatorką powstania w Tarnowie pomnika pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Rozmówcy "GW" nie mają wątpliwości, że właśnie ta aktywność polityczna doprowadziła ją na fotel prezesa Koltaru – firmy zatrudniającej 650 osób, której kapitał zakładowy wynosi ponad 54 mln zł.

Dziennikarze zapytali Grupę Azoty, czy Angelika Świtalska, aby na pewno była najbardziej odpowiednim kandydatem. Rzecznik "Azotów" odpowiedział, że Świtalska "została najlepiej oceniona przez Radę Nadzorczą, która przeprowadziła rozmowy z siedmioma kandydatami na to stanowisko"

Gdy w mediach pojawiła się informacja, że Świtalska stanęła na czele Koltaru, osoby znające jej przeszłość wysłały list do departamentu nadzoru Ministerstwa Aktywów Państwowych. Bez reakcji.

Prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki. Spółka do tej pory nie odczuwa negatywnego wpływu epidemmi koronowirusa.
Grupa Azoty bardzo poprawiła wyniki. Pomogły niskie ceny gazu

Zarządza firmą o wielomilionowym majątku. Sama ma na koncie 21,76 zł

"GW" chciała skonfrontować wszystkie powyższe informacje z samą zainteresowaną, ale Angelika Świtalska wyjaśniła, że z powodu natłoku obowiązków służbowych taka rozmowa nie będzie możliwa.

Nie mogła więc wypowiedzieć się na temat sprzedawanego przez kolejną swoją firmę baldachimu na łóżko, który chroni ciało przed promieniowanie spowodowanym przez WiFi i w ogóle o krucjacie przeciw "szkodliwości Wi-Fi i telefonów".

Nie wyjaśniła też, jak to możliwe, że po tylu latach w biznesie ma majątek w wysokości 21,76 zł. To nie błąd dziennikarski. Angelika Świtalska jako radna miejska musi składać oświadczenia majątkowe. 25 kwietnia 2019 r. Świtalska zadeklarowała, że na koncie ma 1,5 tys. zł oraz 13 euro i 47 centów. Po roku jej oszczędności skurczyły się do wspomnianych 21,76 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-08-2020

starszy_1Czyli, ma doprowadzić Koltar do upadłości i tenże zostanie wykupiony za bezcen przez znajomego królika. Tak się robi interesy na spółkach … Czytaj całość

01-08-2020

MafiaSasin ma 6000000 zl udzialu w spolce skarbu państwa (skad?). Państwo Szumowscy......caly pis kręci lody na potęgę. Im się ta kasa nalezy!

01-08-2020

tarnowianinbardzo prawdopodobne ,że chodzi o likwidacje spólki Koltar a do tego celu switalska pasuje wprost jak ulał:)lepszej by ze świeca szukać...poza tym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (994)