Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Językoznawcy o dylemacie: Franciszek czy Franciszek I

0
Podziel się:

Wybrany w środę papież przyjął imię Franciszek; niektóre media - także
Radio Watykańskie - dodają do imienia liczebnik. Niesłusznie - ogłosił w czwartek rzecznik
Watykanu. PAP zapytała językoznawców, która forma jest poprawna.

Wybrany w środę papież przyjął imię Franciszek; niektóre media - także Radio Watykańskie - dodają do imienia liczebnik. Niesłusznie - ogłosił w czwartek rzecznik Watykanu. PAP zapytała językoznawców, która forma jest poprawna.

"Nie będzie nadużyciem, jeśli się użyje imienia +Franciszek I+, właściwie powinno się go używać, bo jest pierwszy. Ale o ile nie będzie następcy, można używać imienia Franciszek" - powiedział PAP przewodniczący zespołu języka religijnego Rady Języka Polskiego ks. prof. Wiesław Przyczyna.

Dodał, że wskazówką może być Jan Paweł I, który od początku pontyfikatu używał swego imienia z liczebnikiem. Ksiądz profesor zaznaczył, że nie ma tu sztywnej reguły, a o formule decyduje Watykan.

"Apetyczniej, ciekawiej byłoby mówić +Franciszek+, póki nie ma jego następcy. O pierwszej wojnie światowej też do czasu mówiono +wojna światowa+" - zauważył językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. "Chyba powoli przyjmuje się używać imienia +Franciszek+, bez +pierwszy+ i tę formę bym rekomendował - dodał.

"Papież nazywa się Franciszek, a nie Franciszek I. Franciszek i basta" - uciął spór rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. "Imię to ma ewidentnie wymiar ewangeliczny" - dodał ks. Lombardi.

Historyczni biskupi Rzymu, jeśli byli jedynymi noszącymi dane imię, występują np. jako Agaton, Anaklet, Ewaryst, Telesfor, Ursyn czy Zefiryn.(PAP)

brw/ abr/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)