Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Artykuł sponsorowany

Kancelarie prawne zbierają żniwo na frankowiczach.

Podziel się:

Analizując dzisiejsze orzecznictwo trudno jest uwierzyć, że część frankowiczów nadal wstrzymuje się z pozwem przeciwko Bankowi, z którym zawarli umowę kredytu frankowego aby walczyć o swoje prawa i pieniądze. Jeszcze w lutym bank PKO BP S.A. pytając swoich klientów czy gotowi byliby podpisać ugodę uzyskali niesamowitą liczbę, że 70% badanych kredytobiorców wyraziło zainteresowanie taką ofertą.

Kancelarie prawne zbierają żniwo na frankowiczach.
Kancelarie prawne zbierają żniwo na frankowiczach. (materiały partnera)
bEDsiRxh

Najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, że wielu frankowiczów nie jest do końca świadom jakie konsekwencje powoduje zawarcie ugody a jakie tzw. „odfrankowienie” w oparciu o wskaźnik LIBOR w wyniku wyroku sądowego lub też najbardziej korzystna opcja dla kredytobiorców czyli unieważnienie umowy kredytowej.

Duża część frankowiczów słyszało o wspomnianych rozwiązaniach ale w większości mają przekonanie, że podpisanie ugody wiąże się z podobnymi korzyściami jak unieważnienie umowy kredytu czy też wspomniane tzw. „odfrankowienie”.

Tymczasem w rzeczywistości jest tak, że saldo kredytu przy ugodzie zaproponowanej przez bank (nawet wg. zaleceń KNF oparte o WIBOR) spadnie o dużo niższą kwotę niż w porównaniu do sytuacji gdybyśmy unieważnili całą umowę kredytową. W zdecydowanej większości sytuacji przy unieważnieniu umowy to po stronie banku powstaje nadpłata, którą to bank musi oddać klientowi - nadpłacone raty, składki ubezpieczeniowe, prowizje i inne opłaty.

bEDsiRxj

Jeśli nawet nie dojdzie do unieważnienia umowy a do „odfrankowienia” wg. wskaźnika LIBOR to nasze saldo zadłużenia zdecydowanie bardziej się obniży w porównaniu do ugody proponowanej przez Bank (jak i też wg. zaleceń KNF). Idąc dalej, im większy spadek zadłużenia tym przyszłe odsetki naliczane są od niższej kwoty zadłużenia więc po raz kolejny oszczędzamy na przyszłych kosztach obsługi kredytu. Obecnie wskaźnik WIBOR który obok marzy jest głównym składnikiem oprocentowania kredytów hipotecznych jest na bardzo niskim poziomie ale pamiętajmy, że duża część klientów nadal ma od kilku do kilkunastu lat do zakończenia umowy. Czyli powinni analizować sytuację w perspektywie całego okresu pozostałego do spłaty. A nie ulega wątpliwości, że wkrótce (maksymalnie 2 lata) stopy procentowe zaczną być stopniowo podwyższane. Część krajów już decyduje się na podnoszenie stóp procentowych w związku z rozpędzającymi się wskaźnikami inflacyjnymi. Mowa tu o podwyżkach marcowych miedzy innymi w Rosji, Turcji czy Brazylii. To również spotka Nas, tylko kwestia czasu.

Odpowiedź na pytanie: Czy warto iść do sądu? Jest oczywista i tendencyjna ale trzeba zastanowić się jak wybrać kancelarię, która będzie reprezentować nas przed sądem aby uniknąć scenariusza w którym każdy zarobi oprócz najważniejszej osoby czyli Naszego frankowicza. Tym razem nie będzie to wina banku a może być prawnik który przyjmie naszą sprawę aby tylko zarobić na opłacie początkowej a później Nasza sprawa będzie zalegać u niego w szafie wraz z kilkudziesięcioma innymi. Bo coraz głośniejsze już są historie, że prawnicy przyjmują pieniądze a sprawy leżą miesiącami.

Wielu klientów uważa, że nie stać ich na prowadzenie sprawy i to ich powstrzymuje przed podjęciem działań w sprawie swojej umowy kredytowej. Jeżeli jesteś frankowiczem to z pewnością zauważyłeś, że koszt prowadzenia sprawy frankowej mogą być znaczące. Statystyki wskazują, że ponad 4% kredytów udzielonych w walucie CHF jest zagrożonych co do ich spłacalności terminowej. Złotówkowych jest dwa razy mniej. Może to wskazywać, że nie każdy frankowicz może posiadać środki na walkę z bankiem skoro nie mam środków na bieżącą obsługę kredytu. Adwokaci i radcy prawni życzą sobie wysokich opłat z góry bez względu na rezultat ich działań i często są to kwoty sięgające 20 000 – 30 000 zł. Jednak jest kilka kancelarii odszkodowawczych, które reprezentują częstokroć wyższy poziom świadczonych usług przy jednocześnie niższych opłatach wstępnych ze względu na efekt skali w jakiej działają w porównania do małych jedno lub kilkuosobowych kancelarii. Niektóre kancelarie najbardziej doświadczone poprowadzą sprawę klientowi bez żadnych opłat wstępnych bo są pewne wygranej. Często sukces fee jest wyższy w takim modelu współpracy ale to doskonałe rozwiązanie dla tych co nie mają środków na prowadzenie sprawy. Dodatkowo możemy być pewni, że kancelaria dołoży wszelkich starań aby pozytywnie zakończyć naszą sprawę bo tylko wtedy otrzyma też wynagrodzenie. Inaczej ich praca a co z tym związane koszty nie zwrócą im się, więc ich priorytetem jest aby każda sprawa zakończyła się pełnym sukcesem.

bEDsiRxp

Jak to mówią przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego jeśli masz więcej pytań niż odpowiedzi i chciałbyś pozyskać więcej wiedzy w tym obszarze aby podjąć świadomą decyzje weź udział w bezpłatnym webinarze "Sekrety których żadna Kancelaria frankowa Ci nie zdradzi. Musisz je poznać!" Na spotkanie możesz zapisać się pod linkiem https://finatio.pl/kredyt-frankowy-webinar/

Podczas spotkania dowiesz się:

  • Ile musisz zapłacić za przegrany proces?
  • Jakie nieuczciwe zapisy stosują w umowach kancelarie prawne, które mogą narazić Cię na niepotrzebne koszty?
bEDsiRxq
  • Jakie triki stosują kancelarie prawne aby zarobić na tobie więcej niż myślisz?
  • Czy są kancelarie które biorą całe ryzyko na siebie w przypadku przegrania sprawy?
  • Jakie modele wynagrodzenia stosują kancelarie i który model będzie dla Ciebie najbardziej korzystany?
  • Czy są kancelarie które nie pobierają pieniędzy na stracie i czy warto korzystać z ich usług?
bEDsiRxr
  • Które banki proponują ugody swoim klientom oraz czy warto z nich korzystać?
bEDsiRxK
Artykuł sponsorowany
Źródło:
money.pl