Notowania

Kobiety i kwestia wizji

Czy kobiety są oceniane gorzej niż mężczyźni pod względem zdolności przywódczych i czy odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą panujące stereotypy? Wyniki analizy kilku tysięcy kompleksowych ocen...

Podziel się
Dodaj komentarz

Czy kobiety są oceniane gorzej niż mężczyźni pod względem zdolności przywódczych i czy odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą panujące stereotypy? Wyniki analizy kilku tysięcy kompleksowych ocen pracowników, zebranych wśród słuchaczy edukacyjnych programów dla menedżerów uruchamianych w szkole biznesu Insead, zaprzeczają tej tezie. Badanie wykazało, że kobiety są lepsze niż mężczyźni we wszystkich branych pod uwagę kryteriach poza jednym – „kreowaniem wizji”. Niestety, ten wyjątek pociąga za sobą poważne konsekwencje. Na szczycie organizacji umiejętność dostrzegania pojawiających się szans, tworzenia strategii z uwzględnieniem interesów całej organizacji i zdolność inspirowania innych są nieodzownymi atrybutami lidera.

Próbując wyjaśnić, na czym polegają braki kobiet w tym obszarze i czy nie są one jedynie wynikiem błędnego postrzegania, autorki artykułu przeprowadziły wywiady z menedżerkami i przeanalizowały dane pochodzące z kompleksowych ocen pracowników. Po czym sformułowały trzy możliwe wyjaśnienia, a także podały recepty, które mogą pomóc kobietom zrozumieć znaczenie wizji w drodze na sam szczyt i skutecznie ją kreować oraz komunikować otoczeniu.

Po trzecie, możliwe, że kobiety celowo nie starają się uchodzić za wizjonerskich przywódców. Wiele z nich w swojej karierze widziało zwykłych krzykaczy mieniących się wizjonerami i dlatego nie przywiązują specjalnej wagi do „sprzedawania” innym własnej wizji organizacji.

Tagi: zachowania w organizacji i przywództwo, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz