Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Kodeks pracy. Zmieniają się przepisy, pracownik zwolniony bezpodstawnie szybciej wróci do pracy

117
Podziel się:

Ważne zmiany w kodeksie pracy. Ucieszą się pracownicy, których zwolniono bezpodstawnie. Na mocy nowych przepisów, taki pracownik już po nieprawomocnym wyroku sądu pierwszej instancji będzie mógł wrócić do pracy.

Sąd na wniosek pracownika może w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika.
Sąd na wniosek pracownika może w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika. (East News)

Zmiany w kodeksie pracy to efekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z 4 lipca 2019 r. Na jej mocy większość przepisów wejdzie w życie 7 listopada, niektóre już obowiązują. Jak przypomina "Wyborcza", nowy kodeks postępowania cywilnego obejmuje kilkaset zmian, wśród nich jest m.in. odstąpienie od obowiązku stosowania formularzy w postępowaniu procesowym i nowe zasady doręczania korespondencji sądowej.

Jedną z ważniejszych zmian jest art. 4772, w którym zapisano, że "uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, sąd na wniosek pracownika może w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania". To oznacza, że już nieprawomocny wyrok sądu I instancji może nałożyć na pracodawcę obowiązek przywrócenia pracownika na stanowisko. To - zdaniem rządu - zapewni większą ochronę pracowników przed przewlekłymi postępowaniami sądowymi - i to prawda.

Jednak, z punktu widzenia pracodawcy, rodzi to też kilka znacznych problemów. Na przykład, jeśli sąd II instancji uzna, że zwolnienie pracownika było słuszne, wtedy pracodawca będzie mógł domagać się od Skarbu Państwa zadośćuczynienia za koszt, który niesprawiedliwie poniósł w całym tym okresie. - Uczynić to będzie musiał w osobnym procesie i wykazać szkodę, jaką poniósł po przywróceniu pracownika do pracy, co może być trudne – mówi "GW" Przemysław Hinc, doradca podatkowy, członek zarządu PJH Doradztwo Gospodarcze.

Zobacz także: Obejrzyj: Praca dla 90 tys. osób. Po 3 latach można zarabiać dwie średnie krajowe

Problemów jest więcej, do pracy może zostać na przykład przywrócony pracownik, który osiągnie wiek przedemerytalny. Pracodawca nie może zwolnić osoby, której do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 4 lata. Inny problem, co ma zrobić pracodawca, gdy do pracy wróci kobieta, która w trakcie postępowania odwoławczego zajdzie w ciążę, albo dojdzie do przywrócenia pracownika, który zostanie później funkcyjnym członkiem związku zawodowego i otrzyma płaszcz ochronny przed zwolnieniem.

Podsumowując, choć dla pracowników, którzy rzeczywiście zostali niesłusznie zwolnieni te przepisy to ratunek, bo nie tracą środków do życia jeszcze w trakcie postępowania, o tyle dla pracodawców, w ekstremalnych przypadkach, może to oznaczać poniesienie ogromnych kosztów, o których późniejsze zadośćuczynienie może być bardzo trudno.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(117)
Trzeba sie um...
5 lata temu
Stop wyzyskowi pracowników! Dla jednych to najlepiej jakby człowiek 24 godziny na dobe pracował za psi .....
dhbe
5 lata temu
nie wiem czy bym chciał jeszcze wracać do takiej pracy, gdybym już przeczołgał pracodawcę w sondzie.
fdsd
5 lata temu
Zatrudniajcie tylko B2B.
rekrut
5 lata temu
Pracując w różnych branżach: handel/sprzedaż, logistyka bardzo często byłam świadkiem zwalniania osób pod pretekstem,że nie sprostały oczekiwaniom,a tak na prawdę były to ofiary mobbingu,nieakceptowane przez zajadłe środowisko.Takie słabe jednostki były oczernianie przez koleżanki z pracy przed kierownictwem i traciły pracę.Może i nie były rewelacyjne,ale wcale nie były beznadziejne.Wystarczyło,że nie przypasowały komuś i sprawy przybrały zły obrót.Wielokrotnie widziałam zaszczucie,intrygi,obmowy i napuszczanie jednego na drugiego.Człowiek człowiekowi wilkiem jest.
Wowa
5 lata temu
Szczególnie w tym czasie albo słaby pracodawca, albo słabego pracownika się zwalnia . Takie uregulowanie to jedno z największych naruszeń wolnego rynku . Pracodawca nie może swobodnie sterować zatrudnieniem, to cyrk . Za to pracownik może bez konsekwencji porzucić legalną prace bez kodeksowych konsekwencji. Sugeruje - proces cywilny niech się uczą po co jest umowa i że nie jest ona jednostronna.
...
Następna strona