Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Dzieci będą kochać rodziców za mieszkanie?

0
Podziel się

O potencjale odwróconej hipoteki pisze Bartłomiej Dwornik.

Dzieci będą kochać rodziców za mieszkanie?
bEpDFTVN

O konieczności uregulowania tematu odwróconej hipoteki mówi się co najmniej od kilku lat. Mówi, bo do robienia jakoś nikomu się nie spieszyło. I to pomimo tego, że rynek - jak chwalą się firmy, działające w tej branży - szybko rośnie. Podobno nawet o 50-100 procent rocznie. A potencjalnych klientów już teraz jest kilka milionów, a będzie ich przecież przybywać.

Nic dziwnego, że na nowe przepisy, którymi dziś w końcu zajmie się rząd, czekają zarówno fundusze hipoteczne, jak i banki. Niedoskonałe przepisy, które dziś pozwalają na udzielanie rent dożywotnich, a nie prawdziwego odwróconego kredytu hipotecznego, mogą - i zresztą budzą - obawy, że brak kontroli to pole do możliwych nadużyć. Regulacje i nadzór KNF na pewno ich nie zlikwidują zupełnie, ale - jak wynika przynajmniej z projektu, nad którym debatować dziś będą ministrowie - dadzą możliwości skutecznej obrony przed instytucjami nieuczciwymi. I powtórki z Amber
Gold - którym straszy Anna Bańkowska z SLD - nie będzie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/84/89172.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/drugiego;amber;gold;nie;bedzie;rzad;zajmie;sie;odwrocona;hipoteka,13,0,1401357.html) *Drugiego Amber Gold nie będzie. Rząd zajmie się "odwróconą hipoteką" * Mimo że firmy od lat przejmują mieszkania od seniorów, wciąż nie ma ustawy regulującej tę działalność.

bEpDFTVP

Nie będzie też pewnie - jak chcą niektórzy nieco bardziej populistyczny komentatorzy - nagłego nawrotu uczuć dorosłych dzieci do podeszłych wiekiem rodziców, choć obawę przed tym, że zamiast zapisać dom czy mieszkanie w spadku, senior odda prawo do lokalu za regularny zastrzyk gotówki, może podgrzać pojawienie się na tym rynku banków. W Europie to one są głównymi graczami w tej branży, a trzy czwarte Polaków, pomimo kryzysu, bankom ufa.

Jest więc dość prawdopodobne, że jeśli - dziś uchodząca za niego egzotyczną, nie do końca godną zaufania i ryzykowną - oferta zyska miano faktycznie bezpiecznego rozwiązania dla seniorów, zainteresowanie szybko wzrośnie. Dodatkowe kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie, gwarantowane przez znaną instytucję, w sytuacji gdy średnia emerytura to niecałe 2000 złotych brutto, może się okazać wystarczająco atrakcyjnym argumentem, by złożyć podpis pod umową.

Ale czy w efekcie doczekamy się polskiej wersji 24 zasad opieki nad rodzicami, które w takich Chinach zyskały status państwowego dokumentu? Wątpliwe. Jeśli ktoś teraz o rodziców nie dba, dbać nie będzie i potem. Nawet jeżeli obowiązek spędzania z rodzicami wakacji, dzwonienie do nich przynajmniej raz w tygodniu, a jeśli są rozwiedzeni, wspieranie w poszukiwaniach nowych małżonków w zamian za gwarancję czterech kątów w spadku to niewielki wysiłek.

Czytaj więcej w Money.pl

bEpDFTVV

Autor jest redaktorem Money.pl

bEpDFTWq
dziś w money
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)