Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Grecja powinna wylecieć ze strefy euro

0
Podziel się:

Łukasz Pałka wymienia powody, dla których kraj, nie zasługuje na pomoc.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

- _ Tylko głupcy płacą podatki _ - ta zwięzła wypowiedź jednego z greckich lekarzy utwierdziła mnie w przekonaniu, że Grecja nie zasługuje nawet na _ złamanego eurocenta _ unijnej pomocy.

Słowa padły w publicznym radiu z ust jednego z greckich lekarzy. I, jak można się domyślać, nie jest on wyjątkiem. Szacunki ekonomistów mówią o tym, że grecki rząd traci rocznie kilkanaście miliardów euro z tytułu niezapłaconych podatków. Cóż, w pewnym sensie takie rozumowanie tych, którzy omijają fiskusa, wydaje się logiczne. Bo skoro grecki podatnik nie zapłaci, to z pewnością zrobi to niemiecki.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/250/m203514.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bankructwo;grecji;jest;przesadzone;jak;upadnie,82,0,1021266.html) *Grecja zbankrutuje! Minus 30 procent na GPW * Jak będą wyglądały pierwsze godziny, dni i tygodnie po upadku Grecji. Co się stanie na giełdzie i jak zareaguje złoty? Warto zauważyć, że skala podatkowych przekrętów w Grecji przybiera już absurdalną skalę, a komentatorzy i ekonomiści prześcigają się w ich poszukiwaniach. Wystarczy wspomnieć o niedawnych doniesieniach na temat tego, że Grecy masowo ukrywają przydomowe baseny, kamuflując je tak, by nie można było ich odnaleźć z helikoptera czy satelity. A wszystko po to, by uniknąć należnej z tego tytułu daniny. Mimo tego będącym pod presją wyników urzędnikom udało się niedawno odnaleźć na przedmieściach Aten prawie 17 tysięcy
basenów, podczas gdy zarejestrowanych jest nieco ponad 300.

Jak donosi z kolei _ Der Spiegel _, urzędnicy podatkowi wybrali się również do nocnych klubów w Atenach. Na tamtejszych parkingach odkryli ponad sześć tysięcy luksusowych aut o wartości co najmniej 100 tysięcy euro. Co ciekawe, ich właściciele mogli się pochwalić tylko skromnymi dochodami na poziomie 10 tysięcy euro rocznie. Przy takim odkryciu dość mizernie wygląda informacja innego greckiego ekonomisty o tym, że w Grecji jest zarejestrowanych więcej Porshe Cayenne niż podatników deklarujących dochody wyższe niż 50 tysięcy euro rocznie.

Co więcej, Grecja jest jest w ścisłej czołówce najbardziej skorumpowanych krajów w Europie, nie mówiąc już o utrudnieniach w prowadzeniu biznesu. A informacje o podawanych przez ten kraj statystykach dotyczących gospodarki coraz więcej osób przyjmuje z przymrużeniem oka. Szkoda tylko, że politycy nie spojrzeli na nie krytycznie w momencie przyjmowania Grecji do strefy euro.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/25/m202777.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/rozmowyogospodarce/artykul/noblista;tylko;w;money;pl;oto;szokujaca;prawda;o;kryzysie,232,0,1017320.html) *Noblista tylko w Money.pl: Oto szokująca prawda o kryzysie * Bankier ubogich twierdzi, że system oparty na żądzy pieniądza może się zawalić. Piszę o tym nie dlatego, by dyskutować o słuszności poszczególnych rodzajów podatków, ich stawkach czy skuteczności ich egzekwowania. Ważniejsze bowiem wydaje mi się pytanie o to, jaki w ogóle sens ma unijna pomoc finansowa dla Grecji w momencie, gdy cały plan oszczędnościowy stoi pod dużym znakiem zapytania. Bo przecież tamtejszy rząd, nawet gdyby chciał je wprowadzać, to i tak
nie zrobi nic, będąc pod presją ulicznych demonstracji i strajków.

Bolesna prawda jest taka, że ratunek dla Grecji będzie możliwy tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie tylko politycy, ale również sami obywatele, ci sami którzy palą niemieckie flagi, zrozumieją, że bez ich dobrej woli nikt nic nie zdziała. A być może właśnie jedyną drogą, by tak się stało, jest wyrzucenie Grecji ze strefy euro.

O greckim kryzysie czytaj w Money.pl
Na tym stoją Grecy. Dostali ostateczne warunki Koalicjanci na decyzję mają niewiele czasu. Spotkanie w tej sprawie w samo południe.
Założą specjalne konto "greckim przyjaciołom" Zadłużona Grecja otrzyma dalszą pomoc, jeśli spełni jeden warunek.
Stary premier czy nowy, oni będą strajkować Największa centrala związkowa sektora prywatnego w kraju zapowiada protesty na 1 grudnia.
Premier Grecji chce pieniędzy, ale brak mu jednego dokumentu Greccy politycy nie chcą zgodzić się na podstawowy warunek Unii.
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)