Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

Jak Grecy znów nas wyrolowali

0
Podziel się:

Artur Nawrocki pisze o skutkach bankructwa Aten.

Jak Grecy znów nas wyrolowali

No i stało się – Grecja jest już oficjalnie bankrutem. Tak zdecydował w miniony piątek specjalny komitet ISDA (z ang. International Swaps and Derivatives Association).

Za około dwa miesiące ze stanowiska premiera Aten będzie musiał zrezygnować technokratyczny lider, Lukas Papademos, który miał jeden główny cel - uniknięcie niekontrolowanego bankructwa oraz zahamowanierosnącego w astronomicznym tempie długu publicznego .

Papademos nie mógł się także ugiąć pod presją rozwścieczonego społeczeństwa greckiego oraz sfrustrowanej Europy. Był w tym, co tu dużo mówić, dobry, więc, wprawdzie o włos, ale jednak, uniknęliśmy giełdowego krachu. Wystarczyłaby przecież tylko plotka o tym, że chętnych na darowanie Grekom ponad połowy długu jest za mało, abytąpnęła większość europejskich indeksów.

Grecy go jednak nie kochają, bo kazał zaciskać pasa. Wybory za dwa miesiące, a sfrustrowane społeczeństwo jest gotowe głosować na skrajnych populistów. Intuicja podpowiada, że Grecy będą chcieli rządu, który przywróci przywileje sprzed panowania Lukasa Papademosa.

Nowe władze będą musiały sprostać głębokiej recesji, wysokiemu bezrobociu oraz przerośniętym przywilejom pracowniczym. Jeśli Grecy nadal będą mieć dodatki m.in. za mycie rąk, wysyłanie faksów, to nigdy ten kraj nie wróci do normalności.

Ale cięcia wydatków spotkają się z buntem ludzi, co pogorszy sytuację. Zamiast pracować i działać w kierunku wyjściu z kryzysu - będą uczestniczyć w manifestacjach i dewastować ulice Aten broniąc przywilejów niczym trzystu Spartan.

Bankructwo to więc nie koniec problemów Grecji. Jeśli do władzy powrócą populiści, dopiero się zacznie... Ateńczycy nadal będą trząść rynkami, a efekt będzie taki, że banki, które pożyczyły Grekom, zamiast zrolowanych 30 procent, dostaną figę z makiem.

Czytaj więcej o greckim kryzysie Money.pl
Kończy się grecki dramat. Unikną bankructwa Ponad 85 procent prywatnych wierzycieli zgodziło się na redukcję greckiego.
Kontrolowane bankructwo Grecji. Czy się uda? Greckie media informują, że już prawie 70 proc. posiadaczy greckich obligacji zgodziło się na ich wymianę.
To jest porozumienie o historycznym znaczeniu Tu nie chodzi tylko o pomoc dla tego kraju, ale o pewne zobowiązania Europy.

Autor jest analitykiem Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)