Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Katechizm zamiast strzykawki? Od teraz zdrowie to kwestia wiary

0
Podziel się:

Lekarze zamiast leczyć zajmują się sumieniem pacjentów - pisze Mateusz Ratajczak.

Katechizm zamiast strzykawki? Od teraz zdrowie to kwestia wiary

Pracownicy służby zdrowia zaopatrzeni w kamienie znów wyszli na ulicę. Tym razem nie po to, aby demonstrować niezadowolenie z zarobków. Chcieli wyznać swoją wiarę i przywiązanie do sumienia. Na Jasnej Górze trzy tysiące lekarzy, pielęgniarek i położnych złożyło dwie kamienne tablice z _ Deklaracją wiary _. Pogański patron Hipokrates pewnie złapałby się za głowę.

Stylizowany układem na Stary Testament i napisany archaicznym językiem tekst składa się z sześciu doniosłych obietnic. Zaczyna się niewinnie: _ - Wierzę w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój. _ To oczywiście nie przeszkadza w poprawnym wykonywaniu zawodu. Wszak, wolność sumienia i wyznania, to podstawowe prawa człowieka, usankcjonowane również w konstytucji. Jednak, czym dalej w las (w deklarację), tym bardziej pacjentów powinien niepokoić zagorzały stan wiary niektórych polskich lekarzy.

_ Uznaję, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne _ - grzmi punkt drugi. Taka deklaracja z ust osób, których codzienna praca polega na rozcinaniu, zaszywaniu, podawaniu leków, wkładaniu implantów i protez, wygląda po prostu komicznie. Nieszczęśni wszyscy ci, którzy trafią do takiego specjalisty. Zamiast kuracji - jak najbardziej cielesnej i tykalnej - otrzymają darmowe wstawiennictwo u sił najwyższych? Choć na pewno nie za "Bóg zapłać".

_ Powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim _. Zimny pot powinien właśnie oblać tych pacjentów, którzy ów organów używają bez małżeństwa i do celów dalekich od świętych. „Lekarze zadeklarowani” postanowili nie wdawać się w zbędne szczegóły. Nie wiemy niestety, kiedy narząd sakralny jest używany zgodnie z producenckim przeznaczeniem i kto powinien obawiać się odmowy leczenia. W końcu w deklaracjach słownych nie chodzi o chirurgiczną precyzję, a o efekt. A ten jest iście ceremonialny.

_ Uznaję potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała _ - wynika z punktu 5. Dla dobra pacjentów „lekarze zadeklarowani” powinni informować ich i przełożonych, że chwilowo nadrabiają braki wiedzy religijnej i czytają „Hymn o miłości”. Doskonałe źródło wiedzy medycznej autorstwa św. Pawła.

Komitet Bioetyki Polskiej Akademii Nauk już w zeszłym roku zwracał uwagę, że tak zwana klauzula sumienia jest zbyt często wykorzystywana, bez podania konkretnych powodów. Komitet już dawno rekomendował, by lekarze wywieszali odpowiednią informację na drzwiach gabinetów. Zdanie to potwierdzają kolejne wyroki Europejskiego Trybunału Człowieka w Strasburgu. Twierdzi on, że zachowanie części polskich lekarzy oraz niemoc egzekwowania świadczeń przez państwo jest poważnym naruszeniem praw pacjentów.

Każda grupa zawodowa powinna mieć swoją deklarację wiary. Zaprawdę powiadam wam - godne to i sprawiedliwe. Taksówkarze przecież też mają sumienie. W końcu nie muszą przewozić niezamężnych par z hucznych zabaw. Kto po nich? Sprzedawcy w sklepach w piątki z czystym sumieniem schowają pod ladę mięso. A pacjenci? Im pozostaje tylko modlitwa:_ Panie Boże, chciałbym być zdrowy. Amen. _

Autor felietonu jest dziennikarzem Money.pl_ _

_ Czytaj więcej w Money.pl _

_ 1. [ ( http://static1.money.pl/i/h/32/m89632.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/deklaracja;wiary;sld;niech;lekarze;traca;kontrakty,121,0,1549945.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) SLD ostro: Niech lekarze tracą kontrakty 2. [ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m85645.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nalezy;stworzyc;liste;lekow;ktore;moze;wypisywac;pielegniarka,162,0,1506466.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pielęgniarki będą wypisywać recepty. Jakie? 3. [ ( http://static1.money.pl/i/h/174/m262062.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/50;tys;kubanskich;lekarzy;i;pielegniarek;pracuje;za;granica,152,0,1503128.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Lekarze i pielęgniarki uciekają za granicę 4. [ ( http://static1.money.pl/i/h/55/m137015.jpg ) ] (http://tech.money.pl/medycyna/artykul/balicki-pakiet-kolejkowy-bez-zmian-systemowych-nie-zadziala,124,0,1501564.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Pakiet
kolejkowy i tak nie zadziała"
_
_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)