Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Prokuratura i PIP robiły sobie na złość?

0
Podziel się:

Wywiązywanie się z obowiązków trzeba dziś deklarować na piśmie, pisze Bartłomiej Dwornik.

Prokuratura i PIP robiły sobie na złość?
bEUJGGol

Prokurator generalny Andrzej Seremet i główna inspektor pracy Iwona Hickiewicz podpisali porozumienie. Odtąd obie instytucje mają skutecznie zwalczać i zapobiegać łamaniu praw pracowniczych. Pytanie brzmi - co zatem robiły do tej pory?

_ Celem zawartego porozumienia jest skuteczne zwalczanie i zapobieganie przestępczości przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową _ - podała w piątek Prokuratura Generalna. Brzmi to bardzo obiecująco, choć jednocześnie sugeruje, że albo do tej pory obie instytucje nie zwalczały i nie zapobiegały, albo robiły to nieskutecznie.

Fakt, że łamanie praw pracowników przez nieuczciwych pracodawców jest naganny i powinna należeć się zań kara jest oczywisty. Tak samo, jak oczywiste wydaje się, że Państwowa Inspekcja Pracy jest instytucją, do której poszkodowany się zgłasza, a prokuratura reaguje na informacje o łamaniu prawa. Wygląda jednak na to, że dotąd było inaczej.

bEUJGGon

PIP dopiero teraz zobowiązała się do _ niezwłocznego przekazywania na żądanie prokuratury szczegółowej dokumentacji z kontroli określonego pracodawcy _. Inspektorzy mają też _ niezwłocznie przeprowadzać kontrole pracodawców na wniosek prokuratora _, jeśli ten prowadzi sprawę związaną z łamaniem praw pracowniczych.

Porozumienie ma działać też w drugą stronę: prokuratura będzie _ niezwłoczne informować inspektorat o wszczęciu śledztwa, _jeśli o przestępstwie zawiadomiła PIP. A jeśli zamierza śledztwo umorzyć, zawiadomi o tym Inspekcję, żeby ta mogła zdobyć dodatkowe dowody. Obie instytucje zadeklarowały też, że odtąd będą się _ informować wzajemnie o śmiertelnych i ciężkich wypadkach przy pracy _.

Wygląda więc na to, że do tej pory inspektorzy prokuratorom, z wzajemnością, musieli chyba robić na złość i rzucać kłody pod nogi... Bo jak inaczej wytłumaczyć, że należyte wykonywanie obowiązków muszą sobie publicznie deklarować? I to na piśmie.

autor felietonu jest redaktorem Money.pl

bEUJGGot

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/93/m251997.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/lamanie;praw;pracowniczych;jest;porozumienie,101,0,1544549.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Będą walczyć z łamaniem praw pracowników
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/162/m267938.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/umowy;na;czas;okreslony;maksymalnie;przez;4;lata;tego;chca;pracodawcy,92,0,1514588.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Takich zmian chcą dla polskich pracowników
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m139372.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zasady;pracy;w;niedziele;i;swieta;kiedy;i;gdzie;mozna,189,0,1413053.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zasady pracy w święta. Kiedy i gdzie można?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/215/m262871.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pip;pokazal;zatrwazajace;dane;pracodawcy;lamia;prawo;nagminnie,112,0,1310320.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pracodawcy nagminnie łamią prawo
bEUJGGoO
prawo pracy
dziś w money
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)