Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Ratując Cypr, przebił papieża Franciszka

0
Podziel się:

O zastąpieniu euro rublami i o tym, że duchowni mają gest - pisze Andrzej Zwoliński.

Ratując Cypr, przebił papieża Franciszka

_ Cypr nad krawędzią! _ _ Wyspa bankrut em ! Odrzucając podatek od lokat, Cypryjczycy założyli sobie pętle na szyje! _ Media, i to nie tylko europejskie, żyją kłopotami śródziemnomorskiego państewka. Doniesienia z Cypru przytłumiły nawet inaugurację pontyfikatu Franciszka. Jednak znalazł się ktoś, kto przelicytował papieża z Argentyny szczególnie spektakularnie. Na prawdziwego bohatera wyrósł zwierzchnik Kościoła prawosławnego na Cyprze, arcybiskup Chryzostom II. Otworzył nie tylko serce na ciułaczy, ale też własną... kiesę.

Po jednogłośnym veto i odrzuceniu ultimatum Komisji Europejskiej i MFW, które próbowały wymusić opodatkowanie bankowych lokat, politycy na Cyprze stanęli przed pytaniem - co dalej?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/228/265188.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/bezpieczne;oszczednosci;nie;istnieja,159,0,1271199.html) *Bezpieczne oszczędności nie istnieją * Ignacy Morawski z Polskiego Banku Przedsiębiorczości, mówi o skutkach wydarzeń na Cyprze.

Zła kanclerz Niemiec - Angela Merkel - zacięła się na całego. Jej przedstawiciele jak mantrę powtarzają: _ Nie będzie podatku? Zapomnijcie o tym, że wyłożymy dziesięć miliardów euro pomocy _.

Wyspiarski kraj jest zadłużony na około 80 procent swojego PKB, sejfy tamtejszych banków aż trzeszczą od śmieciowych greckich obligacji. Krótko mówiąc - interes splajtował, a ostatni zgasi światło.

Moskwa zaciera ręce i rozgrywa Cypryjczyków przeciwko Brukseli, a szczególnie Berlinowi. Można powiedzieć, że głosowanie w parlamencie w Nikozji za odrzuceniem ustawy wprowadzającej haracz od lokat to ich zwycięstwo. Przecież podatek uderzyłby w olbrzymiej mierze w kieszenie rosyjskich oligarchów, dla których Cypr od lat jest drugą _ małą Odessą, _a w tamtejszych bankach trzymają pawie połowę ze zdeponowanych w nich 68 mld euro. Jeżeli Kreml złagodzi Cypryjczykom spłatę wielomiliardowych kredytów, a do tego dorzuci jeszcze kilka, w zamian za udziały w cypryjskich bankach i projektach energetycznych, to na całego ogra znienawidzonych na wyspie wysłanników _ Trojki _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/115/124019.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/za;ratunek;zaplaca;bardzo;slono;pierwszy;raz;w;historii,29,0,1270813.html) *Za ratunek zapłacą bardzo słono. Pierwszy raz w historii * O pomocy dla kolejnego kraju strefy euro i jej skutkach pisze Paweł Zawadzki.

I w tym momencie do licytacji przyłączył się zwierzchnik Kościoła prawosławnego, arcybiskup Chryzostom II. Prezydentowi Cypru Nikosowi Anastasiadisowi zaproponował zastawienie pod hipotekę swojego majątku, by wykupić cypryjskie obligacje. _ - Całość dóbr Kościoła jest do dyspozycji państwa, by zapobiec upadkowi _ - oświadczył zdumionym Cypryjczykom Chryzostom II.

A dysponuje majątkiem _ nie w kij dmuchał _. Kościół prawosławny jest jednym z większych właścicieli gruntów na Cyprze. Ma też udziały w wielu firmach, także w jednym z głównych cypryjskich banków Hellenic Bank. I pomyśleć, jakie pole do popisu we wspierania biednych, dotkniętych kryzysem owieczek mieliby hierarchowie Kościoła katolickiego. Ciekawe, czy Franciszek z Watykanu po słowach o konieczności dbania o maluczkich, pójdzie w ślady swojego patrona z Asyżu, a teraz także Chryzostoma II z Nikozji? Na razie rodzimi księża targują się o jak największy odpis od podatków. Wyobraźmy sobie kardynała Stanisława Dziwisza, który dzwoni do premiera i mówi: _ Kłopoty z długami? Pomożemy _.

A gambit Rosjan i prawosławnego hierarchy wobec Brukseli nie pozostawi tamtejszym decydentom innego wyboru, jak jednak wpompowanie pomocy w Cypr. Zastąpienia euro rublem i przejęcia kontroli przez Rosjan nad cypryjskimi bankami, nikt z unijnych komisarzy na pewno by nie przełknął.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie uratują Cypr? Ważne rozmowy Minister finansów Cypru Michalis Sarris rozmawia w Moskwie z przedstawicielami rządu Federacji Rosyjskiej o przełożeniu spłaty kredytu przyznanego przez Rosję w 2011 roku i udzieleniu przez nią nowej pożyczki.
"Sytuacja Cypru rzeczywiście jest dramatyczna" Zobacz, jak do decyzji cypryjskiego parlamentu odniósł się szef MSZ Radosław Sikorski.
Kościół pomoże Cyprowi wyjść z kryzysu? Zwierzchnik wpływowego na Cyprze Kościoła prawosławnego, arcybiskup Chryzostom II, oświadczył, że jest gotowy udostępnić państwu majątek należący do Cerkwi, jeśli pomoże to rozwiązać kryzys finansowy w kraju.

Autor felietonu jest dziennikarzem portalu Money.pl

dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)