Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Tą rozgrywką steruje Kaczyński

0
Podziel się:

Rozłam w PiS czy przemyślana strategia? O sytuacji na prawicy pisze Arkadiusz Droździel.

  Arkadiusz Droździel , Analityk Money.pl 
  
Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.
Arkadiusz Droździel , Analityk Money.pl Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

Prawo i Sprawiedliwość jest największym wygranym pierwszych tygodni września. Choć w sondażach poparcia przybywa partii stopniowo, wyraźnie ubywa zwolenników Platformy Obywatelskiej.

Trzeba przyznać, że politycy PiS raczej wakacji nie mieli. A na pewno nie prezes partii. Jarosław Kaczyński już w niedzielę drugiego dnia września przedstawił expose, choć premierem nie jest od prawie pięciu lat. Nie ma większego znaczenia, że w swoim wystąpieniu obiecał niemal wszystko wszystkim, nie o to w nim chodziło. Przecież w najbliższym czasie i tak żadnych obietnic nie będzie musiał realizować.

Przekaz do bardziej umiarkowanych wyborców, przede wszystkim sierot po POPiS-ie, jednak poszedł: Jarosław Kaczyński łagodnieje, troszczy się o gospodarkę, może być alternatywą dla Donalda Tuska.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/192/m124608.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/propozycje;kaczynskiego;nie;sa;z;kosmosu,134,0,1153414.html) *Propozycje Kaczyńskiego "nie są z kosmosu" * Beata Szydło wyjaśnia, jak propozycje PiS wpłyną pozytywnie na wyniki budżetowe. Oczywiście PiS nie może sobie pozwolić na zapominanie o rdzeniu elektoratu, dla którego kwestie gospodarcze mają drugorzędne znaczenie. O wyborcach, dla których przede wszystkim liczą się kwestia smoleńska i odsunięcie za wszelką cenę od władzy Platformy - źródła całego zła w Polsce.

Do tego, by pokazać, że partia nie zapomina, co jest dla wyborców najważniejsze, zostali oddelegowani Antoni Macierewicz i Anna Fotyga, którzy przewodzą pikietom pod cmentarzem w Gdańsku, przy okazji ekshumacji zwłok Anny Walentynowicz. Powstaje pytanie, na ile to przemyślana strategia, a na ile kwestia chaosu, jaki jest wynikiem walki dwóch frakcji wewnątrz partii.

Za pierwszą koncepcją może przemawiać fakt, że PiS już nie raz pokazało, że diametralna zmiana akcentów w polityce przychodzi temu ugrupowaniu nadzwyczaj łatwo. Tak było w 2010 roku podczas kampanii prezydenckiej, gdy Jarosław Kaczyński prezentował łagodną twarz, czytał nawet listy do przyjaciół Rosjan. Po przegranej batalii o prezydenturę język znacznie zaostrzył, Rosjan uznając za głównych winnych katastrofy smoleńskiej. Podobnie było przed wyborami w 2005 roku, gdy prezes PiS zapewniał, że koalicji z LPR i Samoobroną nie zawrze, a kilka miesięcy później stanął na czele koalicyjnego rządu tych partii.

Równie prawdopodobny może być jednak scenariusz, w którym ocieplanie wizerunku partii i skierowanie przekazu do bardziej liberalnej grupy wyborców, spotkało się z ostrym sprzeciwem skrzydła smoleńskiego. A z racji tego, że jest ono ciągle kluczowe dla partii Jarosława Kaczyńskiego, na plan pierwszy wyszły ich racje. Bez tego elektoratu PiS nie tylko nie ma bowiem co marzyć o wygranej w wyborach, ale przede wszystkim o utrzymaniu hegemonii na prawicy.

Wszystko wskazuje jednak na to, że ani jedna ani druga koncepcja nie jest prawdziwa. Panem i władcą PiS jest Jarosław Kaczyński i to on decyduje, co w danym momencie jest najważniejsze. To on w swoim biurze na Nowodworskiej lub domu na Żoliborzu przesuwa pionki po planszy. Na początku września wyszło mu, że pogra gospodarką, teraz padło na Smoleńsk.

Czytaj więcej w Money.pl
Pawlak o Kaczyńskim: On chce nas podzielić Prezes PSL gościł na wojewódzkim zjeździe partii w Zielonej Górze.
Platforma wyśmiewa propozycje Kaczyńskiego _ Gruszkami na wierzbie _ nazwała PO propozycje sformułowane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
PiS obali premiera? Złoży wotum nieufności PiS zapowiedział wotum nieufności dla rządu. Adam Hofman stwierdził, że klub zaproponuje kogoś kto może to w najbliższym czasie zrealizować.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)