Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kościół
17.07.2013 06:00

Urzędnicy przegonili diabła. Wróci jako anioł?

Łukasz Pałka zastanawia się nad tym, kto może zarabiać przed znaną bazyliką w Krakowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Urzędnicy odnieśli kolejny, spektakularny sukces w przekraczaniu granic absurdu. Z pewnością wart odnotowania. Nie każdemu przecież udaje się przepędzić diabła i śmierć. A do tego za jednym zamachem.

Tym razem sprawa poważna, bo zahaczająca o naszą wrażliwość. Ba, nawet o uczucia religijne. Otóż, jak donoszą media, krakowski magistrat wziął się za kontrolę mimów występujących na tamtejszym rynku. Bo - dla wyjaśnienia - nikt nie może ot tak stanąć sobie w przebraniu i zbierać pieniędzy do puszki. Aktor musi najpierw zostać zaakceptowany przez specjalną komisję. Efekt działań kontrolerów jest taki, że diabeł i śmierć nie mogą już pokazywać się przed Bazyliką Mariacką.

Urzędnicy występów zakazali, bo - jak tłumaczy jeden z nich - diabłowi nie przystoi pokazywać się przed kościołem. Lub - jak to dokładnie ujął - _ ustawienie tego typu postaci przed wejściem do Kościoła Mariackiego nie licuje z powagą tego miejsca _.

Na nic zdały się żale pana Rafała, który w diabelskim przebraniu zarabia na chleb już od siedmiu lat. I, jak zaznacza, tylko rozwesela, zaciekawia swoją postacią przechodniów. Ale nigdy, przenigdy ich nie straszy. Co więcej, nawet nie kusi. Broń Boże, przed kościołem. A że zdobył popularność, to i zapewne datki się sypały.

Tym sposobem urzędnicy co prawda przegonili diabła i śmierć, ale sami narazili się nie tylko na śmieszność, ale też podejrzliwość. Wszak nie trzeba być zwolennikiem spiskowych teorii, by szybko wpaść na to, że diabeł mógł konkurować o kościelne datki. A to już duże przewinienie.

Ale nie ma tego złego. Magistrat w swojej łaskawości ponoć poradził panu Rafałowi, by zebrał podpisy z poparciem dla siebie. Ten zapewne na taki układ nie pójdzie. Ale zawsze może się nawrócić i zmienić strój. Anioła sprzed kościoła urzędnicza komisja już raczej nie przegoni.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustawa o odpisie dla Kościoła prawie gotowa Strona rządowa zawarła z Episkopatem Polski kompromis polegający na zastąpieniu Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym.
Kaczyński: Będzie równowaga. Także w mediach Pielgrzymka na Jasnej Górze pełna przemówień. Najpierw Rydzyk, potem Kaczyński, a na koniec Kempa.
Pedofilia w Kościele. ONZ żąda wyjaśnień Włoskie media podały, że komitet przedstawił długą listę pytań.

Autor felietonu jest dziennikarzem Money.pl

Tagi: kościół, dziś w money, wiadomości, felieton
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz