Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG,GRO
|
aktualizacja

Komisja Wenecka zabiera głos ws. polskich sędziów. PiS: wielka porażka

1570
Podziel się:

Komisja Wenecka i Dyrekcja Generalna Praw Człowieka i Rządów Prawa (DGI) wydała opinię ws. statusu polskich sędziów. Komisja Wenecka stwierdziła, że nie można w drodze ustawy uznać wszystkich uchwał KRS po 2018 r. za nieistniejące, a co się z tym wiąże, nie jest możliwe cofnięcie wszystkich tzw. nowych sędziów na poprzednio zajmowane stanowiska.

Polish Minister of Justice Adam Bodnar looks on as he arrives at the weekly ministerial meeting in Warsaw, Poland, on October 8, 2024. (Photo by Aleksander Kalka/NurPhoto via Getty Images)
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar (GETTY, NurPhoto)

"Komisja Wenecka i DGI uważają, że nie można orzec w drodze ustawy, że wszystkie nominacje dokonane przez KRS w danym przedziale czasowym są nieważne. Komisja Wenecka i DGI zauważają, że ani istniejące orzeczenia ETPC i TSUE, ani decyzje polskiego Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego nie doprowadziły do unieważnienia ex tunc decyzji o nominacjach podjętych przez KRS. Komisja Wenecka i DGI uważają ponadto, że całościowe unieważnienie ex tunc wszystkich uchwał polskiej KRS nie wpisuje się w koncepcję praworządności, ponieważ między innymi nie spełniałoby testu proporcjonalności" - to fragment opinii Komisji Weneckiej, do której dotarł portal money.pl.

Opinia Komisji Weneckiej ws. sędziów

"Komisja Wenecka i DGI uważają, że osoby wyznaczone powinny mieć prawo do ubiegania się o kontrolę sądową w celu unieważnienia ich nominacji lub awansu w przypadku, gdy decyzje w sprawie unieważnienia nie zostaną podjęte przez organ sądowy. Procedura ta niekoniecznie miałaby skutek zawieszający" - czytamy w opinii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.

Co ważne Komisja podkreśliła, że przywracanie praworządności musi samo pozostawać w zgodzie z zasadą praworządności.

"Kryteria rozwiązania: należy zająć się kwestią statusu wszystkich sędziów mianowanych w ramach wadliwej procedury, oceny nie może dokonywać organ kontrolowany przez rząd" - pisze na platformie X Grzegorz Osiecki, dziennikarz money.pl.

Minister poprosił o opinię

Money.pl informował, że minister sprawiedliwości poprosił Komisję Wenecką o wskazówki dla dalszych działań, mających uregulować status 2,5 tysiąca tzw. neosędziów (nominowanych po 2018 roku przez obecną, upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa).

Minister w piśmie do Komisji wskazywał, że obecna KRS "nie jest w stanie spełnić konstytucyjnego obowiązku zapewnienia niezawisłości sądownictwa". Pisał także, że "nieprawidłowości związane z powołaniem i funkcjonowaniem Rady niekorzystnie wpływają na wszystkie nominacje sędziowskie dokonywane z jej udziałem, zagrażając tym samym skutecznej realizacji prawa obywateli do sprawiedliwego procesu"

Minister sprawiedliwości naświetlił członkom Komisji Weneckiej dwa modele rozwiązania problemu, które wykuły się w trakcie trwających od lat dyskusji w Polsce.

Model pierwszy zakłada, że ​​pomimo usterek w procesie powoływania sędziów, wynikających z niekonstytucyjnego składu KRS, powołania te zachowują moc prawną.

Model drugi, który streszcza Komisji Adam Bodnar, opiera się na założeniu, że uchwały w sprawie składania wniosków o powołanie sędziów są pozbawione mocy prawnej, jeśli zostały podjęte z udziałem sędziów wybranych przez parlament na członków KRS.

PiS: wielka porażka Adama Bodnara

"Wielka porażka Adama Bodnara" - tak opinię Komisji Weneckiej skomentował były wiceminister sprawiedliwości za czasów rządów PiS Michał Woś.

"Sprzyjająca rządowi Komisja Wenecka jednoznacznie sędzia jest sędzią. Nie ma neosędziów" - dodał.

A senator PiS Marek Pęk na platformie X przypomniał słowa ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, które wygłosił na antenie TOK FM.

"Współpraca z Komisją Wenecką i ich ekspertami to jedna z form uwiarygadniania Polski na arenie międzynarodowej. W toku procesu legislacyjnego uwzględnimy uwagi Komisji do projektów reform" - Pęk zacytował słowa ministra Bodnara.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1570)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Teodor R.
8 miesięcy temu
Pamiętam jak to jeszcze niedawno pisowcy mieli w głębokim poważaniu opinie Komisji Weneckiej !. Chyba im się odmieniło ?!.🐏🐏🦆🦆 🐖 🐖
Krystal
8 miesięcy temu
A Pan Woś, to jeszcze nie w Argentynie?
Ryszard N.
8 miesięcy temu
Brawo Panie Ministrze - to Pan poprosił Komisję Wenecką o wykładnię. Chce Pan po prostu postępować zgodnie z prawem a nie siłowo . PiS tej komisji nie uznawał !
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
oj, oj ..
8 miesięcy temu
Czy ty Woś rozumiesz co czytasz? PiSowscy prawnicy to same Dudy.
Ania
8 miesięcy temu
ale Komisja Wenecka również skrytykowała,ustawy pisowskiei ich rządy i co??oni z tym zrobili,czy się przejęli,wtedy K.W była be ,pan Bodnar niech robi swoje i czym prędzej wsadza do ciupy tych co prze 8 lat niszczyli Polskę i okradali społeczeństwo
gość
8 miesięcy temu
To jest tragedia co pis zrobił z wymiarem sprawiedliwosci, cierpi państwo, Polacy i cierpią pracownicy resortu, którzy zostali wcieleni w ten cały pisowski mechanizm . Bo tak naprawde upolityczniono w 100% cały wymiar sprawiedliwości, za żadnych rządów tego nie bylo.chyba tylko za komuny, wszystkie instytucje nie mówiąc już o TK. To jest nasz daramat narodowy, który będzie miał bardzo poważne skutki dla ludzi. Obnizono przez to range prawa wogóle!!!! Delegalizacja pisu natychmiast a scierwa niech odpowiadają przed sadem, trybunałem stanu itp..
...
Następna strona