Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: zagrożenie bronią masowego rażenia dotyczy wszystkich państw

0
Podziel się:

#
dochodzą m.in. wypowiedzi z konferencji prasowej
#

# dochodzą m.in. wypowiedzi z konferencji prasowej #

28.05. Warszawa (PAP) - Żadne państwo nie jest wolne od zagrożeń związanych z bronią masowego rażenia, dlatego należy wzmóc wysiłki, by przeciwdziałać jej rozprzestrzenianiu - napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście do uczestników konferencji z okazji 10. rocznicy Inicjatywy Krakowskiej.

Również prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wystosował list do dyplomatów z 75 państw, którzy w ramach Inicjatywy Krakowskiej (angielska nazwa to Proliferation Security Initiative - PSI) debatują od wtorku w Warszawie na temat zwalczania rozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

Prezydent Komorowski wyraził w swym liście zadowolenie, że spotkanie państw popierających Inicjatywę Krakowską odbywa się w Polsce już po raz trzeci. Jak podkreślił, organizacja tego ważnego forum dialogu jest wyrazem zaangażowania Polski na rzecz nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

"Z okazji 10-tej rocznicy PSI pragnę wrazić zadowolenie z powodu ugruntowania tej inicjatywy, która stała się już trwałym elementem międzynarodowej współpracy na rzecz kontroli zbrojeń" - napisał prezydent.

Komorowski życzył uczestnikom spotkania, aby przyczyniło się ono do dalszego wzmocnienia współpracy w zakresie kontroli zbrojeń, "tak aby służyła ona nam wszystkim w budowaniu zdolności do przeciwdziałania proliferacji broni masowego rażenia przez kolejne dziesięciolecia, czyniąc przez to świat bezpieczniejszym dla obecnych i przyszłych pokoleń".

Prezydent podkreślił, że "wzrost narodowych zdolności w zakresie zapobiegania nielegalnym transferom broni masowej zagłady, środków jej przenoszenia oraz proliferacji technologii i materiałów służących do jej produkcji jest dla Polski szczególnie ważny".

Jak zaznaczył, nasz kraj aktywnie współpracuje z partnerami regionalnymi, wymieniając się z nimi doświadczeniami w tym zakresie. "Polska jest też członkiem wszystkich reżimów kontroli eksportu materiałów potencjalnie służących do konstrukcji broni masowego rażenia lub technologii jej przenoszenia" - dodał Komorowski.

Prezydent zwrócił uwagę, że dziś żadne państwo nie jest wolne od niebezpieczeństw związanych z użyciem broni masowego rażenia, które - gdyby do takiego zdarzenia doszło - byłoby tragedią dla całej ludzkości. Dlatego - podkreślił prezydent - "wszyscy członkowie wspólnoty międzynarodowej powinni wzmóc wysiłki i skoordynować swe działania, by skutecznie realizować cele PSI".

Z kolei - jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP - prezydent Obama podkreślił w swym liście, że PSI jest kluczową częścią globalnych wysiłków na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia. Prezydent USA zaznaczył, że wspólnota międzynarodowa - pozostając czujną wobec zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem najbardziej niebezpiecznego rodzaju broni - musi podjąć konkretne, namacalne działania, aby wzmocnić PSI i utrzymać tę inicjatywę jako element międzynarodowego reżimu na rzecz nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

Podczas konferencji prasowej jej uczestnicy deklarowali, że zwiększą zaangażowanie w Inicjatywę, która - ich zdaniem - wymaga wzmocnienia. Zaplanowane są wspólne, regionalne ćwiczenia i szkolenia przedstawicieli wojska, policji i służb, opracowanie skuteczniejszego systemu przepływu informacji między państwami.

Podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego w Departamencie Stanu USA Rose Gottemoeller podkreśliła, że w Stanach Zjednoczonych istnieje ponadpartyjne poparcie dla kampanii przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia.

"W 10 lat Inicjatywa osiągnęła wiele sukcesów. Chcemy pogłębić współpracę. Stany Zjednoczone będą uczestniczyły w ćwiczeniach wspólnie z między innymi Koreą Południową i Australią" - zadeklarowała.

Wiceszef polskiego MSZ Bogusław Winid powiedział, że muszą zostać opracowane konkretne plany współpracy. "Żeby ćwiczenia były bardziej praktyczne musimy zapewnić ich regionalność. Był cały szereg deklaracji jak w poszczególnych regionach świata, które są narażone na proliferację, państwa będą współdziałały w przepływie informacji, nawiązywaniu łączności, w ewentualnych akcjach przeciwko nielegalnym transportom" - relacjonował obrady wiceszef MSZ.

Zastępca ministra spraw multilateralnych i globalnych Korei Południowej Shin Dong-ik zadeklarował, że jego kraj będzie zbiegał o to, aby w Inicjatywę włączyły się inne państwa regionu Azji i Pacyfiku.

Inicjatywa Krakowska została ogłoszona 31 maja 2003 roku na Wawelu. Jej celem jest uniemożliwianie przemytu broni masowego rażenia oraz komponentów do jej wytwarzania. Zapobieganie przemytowi broni masowego rażenia obejmuje wykrywanie i śledzenie organizacji, instytucji oraz państw podejmujących próby nielegalnego wejścia w jej posiadanie oraz przeprowadzanie specjalnych operacji dla zatrzymania jej transportów.

W skład PSI weszło początkowo 11 państw (Australia, Francja, Hiszpania, Japonia, Holandia, Niemcy, Portugalia, Włochy, Wielka Brytania, USA i Polska). 4 września 2003 roku w Paryżu kraje te przyjęły dokument: "Oświadczenie w sprawie Zasad Przechwytywania". Wskazuje on na warunki, w jakich mogą zostać przeprowadzone akcje na morzu, lądzie lub w powietrzu. Z czasem grupa rozszerzyła się do ponad 102 państw.(PAP)

mzk/ tgo/ mok/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)