Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Konflikt zarządu i rady nadzorczej JSW. Padł zarzut podburzania nastrojów społecznych

11
Podziel się:

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej w wydanym w poniedziałek komunikacie zarzuca radzie nadzorczej, że wypowiedzi jej przedstawicieli nie tylko szkodzą notowaniom spółki na GPW, ale także podburzają nastroje społeczne i prowadzą do konfliktu ze związkami zawodowymi.

Ostry spór w JSW trwa od 10 stycznia.
Ostry spór w JSW trwa od 10 stycznia. (WP.PL)

Zarząd państwowej spółki węglowej przypomina, że informacje przedstawiające "zniekształcony i niepełny" obraz jej prac przedostały się do mediów w związku z komunikatem udostępnionym przez przewodniczącą rady nadzorczej JSW po posiedzeniu RN z 10 stycznia 2019 r.

W trakcie tego posiedzenia odwołano dwóch członków zarządu spółki: Artura Dyczkę oraz Jolantę Gruszkę. "Rada nadzorcza nie podała przyczyn odwołania członków zarządu" - podkreśla zarząd JSW w komunikacie.

"Prezentowane w mediach argumenty uzasadniające zmiany w zarządzie nie zostały ustalone wspólnie przez wszystkich członków rady nadzorczej i nie przekazano ich zarządowi JSW" - czytamy.

Zarzuty miały dotyczyć rzekomego braku kontroli nad wykonywaniem umów przez podmioty zewnętrzne oraz niepoinformowania RN o nabyciu Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz). Oba zarzuty zarząd spółki odrzuca.

"Nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy, która wiązałaby się z wydatkowaniem przez spółkę środków. W związku z czym sformułowane wobec zarządu JSW zarzuty nie znajdują jakiegokolwiek uzasadnienia" - pisze zarząd JSW.

W odniesieniu do drugiego zarzutu zarząd pisze, że temat PBSz był omawiany na posiedzeniach trzech posiedzeniach RN w 2017 roku i na sześciu posiedzeniach w 2018 roku.

"Zarzuty, które nie znalazły odzwierciedlenia w faktach, nie mogą mieć wpływu na decyzje podejmowane w sprawie spółek o strategicznym znaczeniu dla polskiego przemysłu wydobywczego, a tym bardziej spółek publicznych, w których formalnie wymagane jest funkcjonowanie niezależnych przedstawicieli akcjonariatu w radzie nadzorczej" - czytamy dalej.

Zarząd JSW "z całą stanowczością sprzeciwia się upublicznianiu przez organ nadzorczy niesprawdzonych informacji, które mają doniosłe znaczenie dla wizerunku JSW oraz odbioru spółki jako czołowego światowego producenta węgla koksowego".

"Przekazywanie do prasy niezweryfikowanych informacji może przekładać się na wartość akcji na GPW. W dodatku nieuzasadnione kierowanie bezpodstawnych zarzutów przeciwko Członkom Zarządu JSW podburza nastroje społeczne oraz prowadzi do konfliktu ze stroną społeczną" - kończy swój komunikat zarząd JSW.

Od 10 stycznia, czyli posiedzenia rady nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, podczas którego zdecydowano o dymisji dwojga członków zarządu, w państwowej spółce jest gorąco. Przypomnijmy, że obrady zakłócili związkowcy, którzy sprzeciwiali się zmianom we władzach i sygnalizowali sprzeciw ewentualnej inwestycji w budowę elektrowni w Ostrołęce.

Według związkowców z "Solidarności" za wszystkim stoi minister energii Krzysztof Tchórzewski. 14 stycznia przedstawiciele związków zawodowych zaapelowali do premiera Morawieckiego, by ten "wyjął" ich spod nadzoru ministerstwa energii, twierdząc, że nie są w stanie porozumieć się z resortem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
ed
5 lata temu
Przydupasy tchórza chcą do koryta i tyle.To obecnie bogate koryto.Trzeba te pasożyty napchać śląską kasą aby nie kwiczeli.Żreć my chcemy żreć.
Gunio
5 lata temu
To, co tam się dzieje na wyższych stanowiskach, to szok, tak samo jest w każdej innej spółce państwowej. Pajęczyna polityczna. Każdy pcha swojego, zwalniając czasem dobrych fachowców. Pieniądze wydaje się na kolejnych swoich, zamiast na to, co jest potrzebne. Jakieś śledztwo dziennikarskie? Przydałoby się, tylko kto się odważy.
akcjonariusz
5 lata temu
sprywatyzować totototo.
antypis!
5 lata temu
pis i porozumienie z kims!??! buhehehehe, leze i placze, oni nawzajem sie dogadac hieny nie potrafia, a co dopiero z kim spoza lepszego sortu!?!?
As
5 lata temu
Polacy też mają dość finansowania górnictwa . Węgiel sprowadza rząd z Rosji , a miało tak nie być .