Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|

Koniec z ekonomicznym konserwatyzmem. Głos zabierają młodzi

52
Podziel się

Młodzi ekonomiści rzucają rękawicę gospodarczej ortodoksji i tworzą Polską Sieć Ekonomii, stowarzyszenie pokolenia '20. Cel? Pobudzenie debaty publicznej, edukacja i działanie na rzecz rozwoju. W jaki sposób? Poprzez inwestycje w ochronę środowiska i odbudowę usług publicznych.

Koniec z ekonomicznym konserwatyzmem. Głos zabierają młodzi
Impact Connected Edition driven by Metropolia GZM, (Krzysztof Olszewski)
bDSroswl

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

– Ekonomia od kilkunastu lat przeżywa poważny kryzys. Już w 2003 roku amerykański ekonomista Robert Lucas stwierdził, że kluczowy problem prewencji, kryzysów i recesji został rozwiązany. Od tamtego czasu mieliśmy już kryzys 2008 roku, a obecnie borykamy się z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. Różnica między tym, co mówią ekonomiści głównego nurtu, przede wszystkim neoliberalni, rozmija się z tym, co obserwujemy. Co więcej, ma niewiele wspólnego z potrzebami i wyzwaniami cywilizacyjnymi, przed którymi stoi Polska – twierdzi Jan Zygmuntowski, współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii, doktorant w Akademii Leona Koźmińskiego.

Musimy się zorganizować

bDSroswn

Powstanie stowarzyszenia młodzi ekonomiści ogłosili podczas, trwającego w Warszawie, Kongresu Impact Connected Edition driven by Metropolia GZM, ale już wcześniej środowisko rozpoczęło debatę nad długiem publicznym i rolą finansów publicznych w wyjściu z obecnej recesji.

– Opublikowaliśmy list otwarty, w którym zaapelowaliśmy o zniesienie konstytucyjnego limitu zadłużenia. W naszym przekonaniu ogranicza on walkę z kryzysem. List spotkał się z totalną krytyką, nie mieliśmy możliwości podjęcia dialogu. Stwierdziliśmy więc, że skoro pokolenie szokowej transformacji '89 roku jest tak zorganizowane, to my także, jako pokolenie '20, sprawiedliwej regeneracji społecznej i ekonomicznej, musimy się zorganizować – wyjaśnia Jan Zygmuntowski.

Tu nie ma miejsca na politykę

Polska Sieć Ekonomii chce edukować społeczeństwo, m.in. poprzez publikację książek oraz kursy online, a także promować pluralizm poglądów w naukach ekonomicznych.

bDSroswt

Jednym z celów jest również aktywne pobudzanie debaty publicznej nad zagadnieniami gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi, wspieranie rozwoju naukowego członków, a także reprezentowanie polskiego środowiska ekonomicznego na różnego rodzaju wydarzeniach w kraju i za granicą.

– Chcemy też powołać społeczną radę fiskalną. Zaprosimy do niej ekonomistów głównego nurtu, ale też związkowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz uczelni. To będzie przestrzeń do debaty nad kierunkiem rozwoju kraju – zapowiada Zygmuntowski.

Jak zapewniają jej przedstawiciele, sieć nie będzie opowiadała się po żadnej z politycznych stron.

– Chcemy rzetelnego dialogu. Zamierzamy zachować neutralność, ale nie oznacza to, że nie widzimy konkretnych wyzwań, jakie stoją dziś przez Polską. W naszym przekonaniu są to: regeneracja ekologiczna, ochrona środowiska, zmiana miksu energetycznego i odbudowa usług publicznych. Tak postrzegamy potrzeby rozwojowe naszego kraju – kwituje Jan Zygmuntowski.

bDSroswu

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSroswO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
Michał
7 miesięcy temu
Ile razy jeszcze trzeba próbować socjalizmu żeby zrozumieć, że to prowadzi tylko do nędzy i ucieczki z kraju rzeszy ludzi? Potrzebne nam są innowacje i towary, których potrzebuje reszta świata i będzie chciała od nas je kupować. Wszelkie publiczne inicjatywy są zaprzeczeniem rozwoju.
Hsh
7 miesięcy temu
Jedyny sposób na poprawę ekonomi w kraju to obcięcie wydatków rządu. To jednak się nigdy nie stanie.
MT
7 miesięcy temu
" W jaki sposób? Poprzez inwestycje w ochronę środowiska i odbudowę usług publicznych." -> Czyli komuna w wersji 20.0. Od nowa to samo, od 100 lat. "Tym razem socjalizm zadziała, na pewno!!!" Żenada. A prawda taka, że MŁODZI popierają KONFEDERACJĘ.
bDSroswP
Expert7
7 miesięcy temu
Zamiast 2 godzin tygodniowo religii w podstawówkach, powinna być przynajmniej 1 godzina wychowania ekonomicznego.
Nuh
7 miesięcy temu
Lenin i Stalin byliby dumni z tej inicjatywy. Ekonomia jest nauką a nie poezją, że każdy może sobie ją interpretować jak chce. Mnóstwo matematyki itp. Kryzys związany z COVID, wojną i kataklizmami nie jest do przewidzenia wiec gdzie wina ekonomistów.
...
Następna strona