PAP

Mateusz Ratajczak, 6 sierpnia 2020 11:29

Koronawirus. Polska podzielona na strefy czerwonej i żółte. Wraca szereg restrykcji - oto lista

Tweetnij Komentuj

Milion Polaków od soboty musi żyć w nowej rzeczywistości - w ich miejscu zamieszkania wracają najmocniejsze restrykcje. Na ulicach tych miejscowości mieszkańcy powinni chodzić w maseczkach, imprezy rodzinne będą ograniczone do 50 osób, a w komunikacji miejskiej nie pojedzie więcej niż 50 proc. pasażerów. Kolejne 875 tys. Polaków musi z kolei ograniczyć imprezy rodzinne.

Ministerstwo Zdrowia przywraca obostrzenia na terenie części kraju. Tam, gdzie wzrost liczby zakażonych jest największy, od soboty zmieniają się obowiązujące zasady. I to dość znacznie. Wracają ograniczenia w restauracjach, maseczki muszą pojawiać się również na ulicach, a część imprez sportowych odbędzie się bez udziału publiczności. Money.pl dotarł do pełnej listy zmian, która pojawi się w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia.

Polska została przez resort zdrowia podzielona na trzy strefy: zieloną (bez zmian), żółtą (z drobnymi zmianami) oraz czerwoną (z największymi restrykcjami). W sumie do strefy żółtej i czerwonej zostało zakwalifikowanych 19 powiatów. W nich sytuacja z koronawirusem jest najgorsza, a służby notują największe wzrosty zakażeń.

Oto mapa obostrzeń. Gdzie pojawią się nowe zasady?

9 powiatów jest w strefie czerwonej, 10 kolejnych w strefie żółtej. Jak wynika z analizy money.pl, w nowych "strefach czerwonych" mieszka w sumie 1 mln 54 tys. Polaków. Największe zmiany czekają mieszkańców: powiatu ostrzeszowskiego, powiatu nowosądeckiego, Nowego Sącza, powiatu wieluńskiego, powiatu pszczyńskiego, Rudy Śląskiej, powiatu rybnickiego i Rybnika oraz powiatu wodzisławskiego.

Epidemia otworzyła Polakom oczy. "Ludzie poznali wartość pracy sprzedawcy"

Pokaż...

Z kolei strefy żółte pojawiają się w powiecie wieruszowskim, w Jastrzębiu Zdroju, powiecie jarosławskim, Żorach, powiecie kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim oraz w Przemyślu. Jak wynika z analizy money.pl, w tych dziesięciu powiatach mieszka 875 tys. Łącznie zatem nowe obostrzenia dotykają niemal 2 mln Polaków.

Co się zmienia? Oto pełna lista

W "czerwonych" powiatach obowiązywać będzie zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, ale również zamknięte będą siłownie, kina i sanatoria. Z kolei wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału kibiców. W tych miejscach wraca też obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych - na ulicach. W powiatach czerwonych w komunikacji zbiorowej będzie mogło być zajętych tylko 50 proc. miejsc siedzących.

Uroczystości rodzinne zostaną ograniczone do 50 osób w strefie czerwonej i do 100 osób w strefie żółtej. Wprowadzony zostanie również rejestr wydarzeń. Jednocześnie zmieniają się zasady dot. gastronomii. W obu strefach limit osób uzależniony jest od powierzchni lokalu. Współczynnik wynosi 1 osoba na każde 4 metry kwadratowe lokalu.

Bez zmian jest za to działalność hotelarska w obu strefach. Nie zmieniają się też zasady dot. handlu - nie ma zatem limitów w sklepach. Również limitu klientów nie będzie w salonach kosmetycznych, fryzjerskich i salonach tatuażu.

W strefach czerwonych zmiany dotykają również kościołów. Pojawia się limit wiernych - 1 osoba na każde 4 metry kwadratowe przestrzeni. Cały czas istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa w świątyniach. Z obowiązku zwolnieni są tylko sprawujący kult - czyli np. księża.

Jak sytuacja wygląda w strefach żółtych? Tutaj spora część imprez będzie możliwa, ale przy znacznym ograniczeniu liczby widzów.

Targi i konferencje będą organizowane z ograniczeniem 1 osoby na 4 metry kwadratowe. Imprezy sportowe w strefach żółtych będą ograniczone do 25 proc. liczby miejsc na stadionach i w halach. Również wydarzenia kulturalne są ograniczone – do 25 proc. pojemności miejsc, w których są organizowane lub 100 osób, jeżeli wydarzenie jest na wolnym powietrzu.

Co się zmienia?

To efekt znacznego wzrostu liczby zachorowań w ostatnich dniach. Codziennie resort zdrowia informuje o wykryciu ponad nowych 600 zakażeń, podczas gdy jeszcze kilka dni temu rekord wynosił 599 przypadków. I przez długie tygodnie nie przekraczał tego poziomu. W czwartek resort poinformował o 726 przypadkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: money.pl

Tagi: strefa czerwona restrykcje obostrzenia maseczki w sklepach maseczki na ulicach koronawirus infogram koronawirus w Polsce statystyki koronawirusa Covid-19 maseczki nieobowiązkowe maseczki obowiązkowe

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .