Notowania

Krowy przez kilka lat żyły na wolności. Teraz mają umrzeć

350 tys. zł przyznało Ministerstwo Rolnictwa na ubój stada krów, które uciekło z gospodarstwa w woj. lubuskim i przez kilka lat żyło na wolności. Jak podaje RMF24.pl, wciąż nie wiadomo jednak, kto ma odpowiadać za uśmiercenie zwierząt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Obrońcy zwierząt próbują jeszcze interweniować. (Fot: Tomasz Waszczuk)

Teraz stado jest pod ciągłym nadzorem. Liczy sobie 170 sztuk - do tylu rozmnożyło się 10 krów, które uciekły przed laty. I czeka.

Klamka teoretycznie zapadła: krowy-uciekinierki mają zostać wybite. Taką decyzję podjęli wojewoda lubuski, wojewódzki lekarz weterynarii, a podtrzymał ją gorzowski sąd. Na ubój znalazły się nawet pieniądze z resortu rolnictwa. Wszystko dlatego, że możliwe, iż krowy są nosicielami chorób, np. ASF, i mogą zagrażać innym zwierzętom.

Z informacji RMF24.pl wynika, że nie wiadomo, kto ma odpowiadać za ubój ani w jaki sposób ma się on odbyć.

Obejrzyj także: Wirusa ASF roznoszą grzybiarze? "Nikt nie dezynfekuje rączek, butów"

Czy możliwe jest inne rozwiązanie i zwierzęta mogą ocaleć?

Michał Błażejewski z ruchu na rzecz zwierząt Viva w rozmowie z portalem podkreśla, że niektóre z tych zwierząt mają kolczyki, część jest wpisana do systemu, więc jeśli są zdrowe - mogłyby trafić do azylu lub nawet do hodowców.

- Można by najpierw przebadać stado, wykastrować samce, przygotować wygrodzony teren i pozwolić im na nim żyć - kreśli scenariusz inny rozmówca RMF24.pl. - Ale nie oszukujmy się - żyjemy w takich a nie innych realiach - dodaje zaraz. Jak mówi, żadna fundacja nie ma warunków, by zaopiekować się stadem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: krowy, bydło, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-05-2019

BoloU nas to tylko zabić,wybić bo wszystkie zwierzęta są nosicielami chorób.Jak by się tak dobrze przyjrzeć to ludzie też a nawet zwłaszcza są nosicielami … Czytaj całość

06-05-2019

bwWojewoda lubuski i wojewódzki lekarz weterynarii niech zapłacą za wybicie tych krów ze swojej kieszeni. Nie lepiej zbadać zwięrzęta?

06-05-2019

LuciaProsze darowac zycie krowkom

Rozwiń komentarze (251)