Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MKS
|
aktualizacja

Książeczki mieszkaniowe nadal u miliona Polaków. Rząd ma pomysł na ich nowe wykorzystanie

5
Podziel się:

Co jakiś czas pojawiają się zapewnienia rządu, że posiadacze książeczek mieszkaniowych nareszcie będą mogli wykorzystać zgromadzony na nich kapitał. Szansą ma być opracowywany w ministerstwie rozwoju pakiet mieszkaniowy.

Książeczki mieszkaniowe nadal u miliona Polaków. Rząd ma pomysł na ich nowe wykorzystanie
Pakiet mieszkaniowy dzieli się na dwie części: społeczną i rządową (Pixabay, pixabay)

Coraz więcej wiemy o założeniach kolejnego programu, który ma pomóc mniej zamożnym Polakom w nabyciu mieszkania. Osoby, których nie stać na uiszczenie wkładu własnego, którego wysokość stanowi ok. 20 proc. wartości nieruchomości, mają dostawać dopłaty, które pozwolą uzyskać minimalny wkład wymagany przez banki.

Odpowiedzialna za budownictwo wiceminister Anna Kornecka powiedziała serwisowi prawo.pl, że rząd pracuje nad pakietem skierowanym do tych, dla których cena stanowi istotną barierę w zakupie mieszkania, opartym na dofinansowaniu do zakupu lokalu.

Program określany jest mianem pakietu mieszkaniowego i dzieli się na dwie części: społeczną i rynkową.

Zobacz także: Ceny mieszkań będą rosnąć od kilku do kilkunastu procent, bo będzie nimi zainteresowanie. "Kapitał lawinowo odpływa z banków"

Jest dobra wiadomość dla posiadaczy wydawanych jeszcze w PRL-u książeczek mieszkaniowych. Służyły one do oszczędzania na własne mieszkanie, ale zgromadzone na nich środki zdewaluowały się wskutek inflacji z początku lat '90.

Anna Kornecka poinformowała, że rozwiązania dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych zawarte są tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego, czyli ustawie o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, przygotowanej w MRPiT – informuje PAP.

Jak mówiła, z danych resortu za 2019 r. wynika, że książeczki mieszkaniowe ma ok. 1 mln Polaków oraz, że w 2019 r. zlikwidowanych zostało ok. 14,1 tys. książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej. (Premia gwarancyjna to rekompensata pieniężna dla posiadacza książeczki za to, że oszczędności w okresie transformacji ustrojowej straciły na wartości.)

- Spora część społeczeństwa czeka z likwidacją tych książeczek mieszkaniowych z uwagi na wąski katalog możliwości czynności, które uprawniają do ich likwidacji i zarazem otrzymania premii - powiedziała wiceminister.

Dlatego też - opisywała Kornecka - nowa ustawa przewiduje poszerzenie katalogu wydatków uprawniających do wypłacenia premii.

Ustawa "rozszerza obowiązujący katalog, w związku z którym można ubiegać się o premię gwarancyjną". Obecnie należą do niej m.in. wydatki związane z dokonaniem remontu polegającego na wymianie okien, instalacji gazowej lub instalacji elektrycznej. Dojdą nowe działania inwestycyjne takie jak montaż i modernizacja instalacji gazowej, lub instalacji elektrycznej oraz dodatkowo wprowadza wydatki związane z wymianą, montażem lub modernizacją instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Pasadena
3 lata temu
Niech zlikwidują warunek ograniczający wspólny zakup mieszkania. Teraz możesz kupić sam (a) lub być w związku. Dobrze, że niekoniecznie konkordatowym!!
Boemi
3 lata temu
Pani redaktor, Panie redaktorze (MKS) proszę o naniesienie sprostowania do artykułu do zdania - cytat - („Premia gwarancyjna to rekompensata pieniężna dla posiadacza książeczki za to, że oszczędności w okresie transformacji ustrojowej straciły na wartości.”) Odpowiem z pozycji wiekowego już posiadacza książeczki mieszkaniowej, ze w zasadzie to nie było tak, ponieważ : Ten typ książeczek byl zakładany jeszcze przed zmianami ustrojowymi i zasady były ustalane jeszcze w PRL-u. Obiecana „Premia gwarancyjna” miała być formą zachęty finansowej państwa do oszczędzania na własny kąt, choćby i spółdzielczy. Przewidywano wypłacanie jej dodatkowo wraz z wkładem jeśli warunki nabycia lokalu były spełnione (Jeśli nie to w momencie likwidacji wypłacono by tylko sam wkład (zapominając o odsetkach oczywiście)). W żadnym wypadku premia gwarancyjna nie była wprowadzona jako kompensacja strat na oszczędnościach z powodu inflacji. To zagadnienie to gwarantowana dodatkowo (poza premią) rewaloryzacja wkładów tracących wartość którą państwo w transformacji obiecało po inflacji (10 000 do 1). Tak to się przedstawia. Myślę, że ponieważ jest to już bardzo wiekowa sprawa to i pomyłka może się trafić.
vhiite
3 lata temu
to będzie chyba doplata dla dzieci polityków bo szarak nawet niech nie myśli
dawacz
3 lata temu
Rząd da? Wolne żarty! Proszę zapamiętać, Rząd nic nie daje, rozdziela jedynie to co dostał wcześniej od obywateli w podatkach.
bobo
3 lata temu
Bardzo dobra akcja. Mam nadzieję, że ustawa szybko wejdzie w życie.