Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

LOT na ostrym minusie. Dane Ministerstwa Finansów pokazują dużą stratę

39
Podziel się

LOT w ubiegłym roku zanotował 7,5 mld zł przychodów i 374,3 mln zł straty - informuje "Puls Biznesu", powołując się na dane Ministerstwa Finansów dotyczące największych podatników CIT.

LOT na ostrym minusie. Dane Ministerstwa Finansów pokazują dużą stratę
2020 rok nie jest łaskawy dla linii lotniczych - to żadne zaskoczenie. Rzecz w tym, że 2019 r. wydawał się łatwiejszy (PAP, Adam Warżawa)
bEqByklh

Wyniki LOT obliczone do celów podatkowych pokazują potężną stratę narodowego przewoźnika: 374,3 mln zł.

Linia lotnicza w 2018 r. miała 297,1 mln zł dochodu podatkowego przy 6,3 mld zł przychodów i 6 mld zł kosztów. W 2019 r. przychody miała wyższe - 7,5 mld zł, ale koszty również, te wzrosły do 7,9 mld zł, podaje "Puls Biznesu". CIT zapłacony przez spółkę to 3,1 tys. zł w 2019 r. wobec 4,7 tys. zł w 2018.

LOT mówi, że wyniki ogłosi po ich zatwierdzeniu. - Zalecam ostrożność, bo te dane nie są prawdziwe – mówi Rafał Milczarski, prezes LOT, cytowany przez dziennik.

bEqByklj
Zobacz także: Obejrzyj także: Koronawirus mocno nas zadłużył. Kwoty są monstrualne

O co chodzi? Wyniki podatkowe różnią się od rachunkowych podawanych przez firmy w raportach finansowych, wyjaśnia "PB". Jak tłumaczy Marcin Mroczek z Deloitte’a, ministerstwo ma dane z deklaracji podatkowej, a wiele kosztów i przychodów w prawie podatkowym rozpoznawane jest inaczej niż w przepisach o rachunkowości.

Niewykluczone jednak, że w raporcie rachunkowym LOT również pokaże stratę – czytamy w "Pulsie Biznesu". Byłoby to zaskoczeniem, bo 2019 rok był dla linii lotniczych dobry i te raczej rosły.

bEqByklp

Eryk Kłopotowski, ekspert lotniczy, przypomina jednak, że to właśnie w 2019 r. doszło do uziemienia maszyn boeingów MAX, przez co spółka miała duże straty. Przygotowania do przyjęcia Condora też wiązały się z kosztami. Ponadto były kłopoty z dreamlinerami.

Niezależnie od tego, jakie będą ostatecznie dane za ubiegły rok, to obecny – z uwagi na pandemię - jest o wiele trudniejszy.

- Trudno dzisiaj wyrokować, jak będzie wyglądała przyszłość firmy, jednak z pewnością jako jedna z kluczowych spółek państwowych - zgodnie z zapowiedziami polityków - będzie utrzymana przy życiu za wszelką cenę – uważa Eryk Kłopotowski, cytowany przez "PB". Kłopotowski straty LOT szacuje na 1,5 mld zł.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił w środę w telewizji wPolsce.pl, że spółka nie poradzi sobie bez zewnętrznej pomocy.

bEqByklq

- Zarząd LOT rzeczywiście dokonuje nadludzkich wysiłków, żeby ustabilizować sytuację finansową firmy. Nie mam żadnej wątpliwości, że będzie potrzebne tutaj wsparcie zewnętrzne. Wsparcie zewnętrzne, którego wysokość będzie uzależniona od działań, które zarząd w tej chwili skutecznie podejmuje, czyli racjonalizacji wydatków, renegocjacji umów leasingowych - powiedział Sasin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqByklK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Qwwryyy
11 miesięcy temu
Za kilka lat pisowcow beda ścigać po lasach, bedzie taki Polski Wołyń
olo
11 miesięcy temu
prezio co to miał zakusy na niemiecką firmę, notuje w nie-covidowym roku tak wielką stratę. czas skończyć mrzawkę o wielkości i zacząć się odchudzać. Milaczarski to po pierwsze powinnien zrezygnować z prezesury i zapisać się na aero-bik. Koniec dojnej zmiany !!!
Marian
11 miesięcy temu
Taka duża firma płaci rocznie tylko 4 tys zł podatku CIT? To Kowalski w warzywniaku płaci więcej.
bEqByklL
jajo
11 miesięcy temu
nigdy w życiu juz nie kupie biletu w LOT. 18 sierpnia kupiony , 21 lot odwołany... no bogata firma jak stać ją na takie akcje... z Warszawy do X zataszczę covida ale juz z warszawy do X ale przez Frankfurt już nie....
Zrzutka😡
11 miesięcy temu
Niech sie zrzuci szumowski z sasinem bo to co zajumali to akurat tyle samo co LOT miał strat.
...
Następna strona