Notowania

zarządzanie operacyjne
18.07.2011 10:00

Masz kłopoty z koncentracją działalności operacyjnej?

W miarę jak z czasem firma rozrasta się, może utracić przewagę operacyjną, która doprowadziła do jej początkowego sukcesu. Następuje zanik kluczowych mocnych stron, podupada wydajność lub jakość i...

Podziel się
Dodaj komentarz

W miarę jak z czasem firma rozrasta się, może utracić przewagę operacyjną, która doprowadziła do jej początkowego sukcesu. Następuje zanik kluczowych mocnych stron, podupada wydajność lub jakość i wzrasta ryzyko, że agresywni rywale zaczną podbierać
twoich najlepszych klientów.
W klasycznym artykule „The Focused Factory", HBR, maj - czerwiec 1974, Wickham Skinner nakłaniał producentów, którym namnożyło się linii produkcyjnych, do tworzenia wyspecjalizowanych jednostek, przeznaczonych do realizacji odmiennych zadań. Aby strategia ta była ekonomicznie sensowna, autor zaproponował model plant within a plant (fabryka w fabryce), w skrócie PWP, w którym istniejący zakład zostaje fizycznie i organizacyjnie podzielony na autonomiczne jednostki operacyjne.
Od tamtej pory wiele przedsiębiorstw - począwszy od linii lotniczych przez szpitale po sklepy wielobranżowe - wprowadziło ten model w postaci wyspecjalizowanych jednostek, które do pewnego stopnia dzielą się ludźmi, sprzętem i innymi zasobami. Okazało się jednak, że wdrożenie struktury PWP nie jest łatwe.
Huckman daje wskazówki, jak należy wyznaczać jasne cele, wytyczać mądrze granice między jednostkami, ustalać reguły wspólnego użytkowania zasobów oraz dostosowywać kryteria wydajności. Podkreśla też, że liderzy muszą stale przypominać jednostkom o ich indywidualnych i wspólnych celach, ilekroć zapada decyzja dotycząca zasobów, pomiaru wyników lub wynagrodzenia.

Tagi: zarządzanie operacyjne, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz