Notowania

pasje
29.11.2019 14:15

Miliarderzy z pasją do pisania. Wśród trzech głośnych nazwisk, jedno jest z Polski

Leszek Czarnecki, Phil Knight czy Mark Cuban. Co łączy te trzy nazwiska? Wszyscy odnieśli ogromny biznesowy sukces i zdecydowali się na pisanie książek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Leszek Czarnecki, Phil Knight i Mark Cuban. Biznesmeni i pisarze w jednym

Trend pisania książek przez przedsiębiorców przywędrował do nas zza oceanu. Publikują głównie znani biznesmeni ze Stanów Zjednoczonych, którzy osiągnęli globalny sukces. Jednak trzeba przyznać, że nadal robią to nieliczni. Na rynku znajdziemy tysiące książek o przedsiębiorcach, ale niewiele jest napisanych przez nich samych. Bogaci przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces w Polsce z reguły stronią od mediów, a tym bardziej od dzielenia się swoją wiedzą z innymi.

Leszek Czarnecki - od nurkowania po jedną z największych grup kapitałowych

Leszek Czarnecki to jeden z wyjątków na polskiej scenie, który zdecydował się na ten krok. W swoich publikacjach nie skupia się tylko na zarabianiu pieniędzy.
Opisuje w nich skromne początki swojej działalności biznesowej oraz doświadczenia kierowania ogromną prywatną grupą kapitałową w Polsce.
Wnioski opiera na praktycznych przykładach ze swojej działalności oraz innych osób. Bardzo ważnym elementem jest to, że ujawnia w nich również mechanizmy, które doprowadziły do kryzysu z 2008 roku, a także wskazuje, że niektóre z nich niestety się odradzają.
Jego publikacje dotyczą często bardzo skomplikowanych aspektów, ale nie są napisane trudnym językiem. Można powiedzieć, że są to książki o branży dla osób spoza branży.

Wśród jego publikacji znajdziemy m.in. takie pozycje jak: Lider Alfa, Biznes po prostu, Biznes po prostu - następny krok, czy Ryzyko w działalności bankowej. Nowe Spojrzenie po kryzysie. Znajdują się wśród nich także publikacje przełożone na język angielski.

Phil Knight - współzałożyciel Nike i filantrop

Phil Knight to przedsiębiorca i filantrop - współzałożyciel marki Nike. W październiku 2019 roku w magazynie Forbes uplasował się na 21 miejscu wśród najbogatszych ludzi na świecie.

W 2016 opublikował wspomnienia w książce Shoe Dog, gdzie opisuje budowę swojej firmy od wczesnych zmagań importu japońskich butów po jej ewolucję w jedną z najbardziej rozpoznawalnych i renomowanych firm na świecie. Swój biznes założył tuż po studiach.

Pożyczył od ojca pięćdziesiąt dolarów i sprzedawał importowane buty z bagażnika swojego samochodu, na czym zarobił osiem tysięcy dolarów w pierwszym roku. Dzisiaj roczna sprzedaż koncernu wynosi 30 miliardów dolarów.

Czytelnicy znajdą w niej informację na temat tego jak naprawdę wygląda ścieżka do sukcesu w biznesie. To bardzo trudna, niebezpieczna i pełna nieustannych zmagań i poświęceń droga.

W odróżnieniu do książek Leszka Czarneckiego, Phil Knight nie ma na celu uczenia swoich czytelników, tylko opowiedzenie im jak najbardziej to tylko możliwe swojej historii. To także opowieść o grupie ekscentryków, którzy zbudowali markę Nike.

W lipcu 2018 roku Netflix ogłosił, że stworzy filmową adaptację książki.

Mark Cuban - właściciel drużyny Dallas Mavericks, grającej w NBA

Mark Cuban to kolejny przykład przedsiębiorcy, który osiągnął sukces i publikuje. Jest właścicielem klubu koszykarskiego grającego w NBA - Dallas Mavericks oraz prezesem telewizji AXS TV.

Jego książka “How to Win at the Sport of Business: If I Can Do It, You Can Do It” to zaktualizowane wpisy z osobistego bloga, którego pisał przez lata. Wyciągnął z nich esencję i dodał nową insiderską wiedzę, w efekcie czego stworzył dzieło, w którym czytelnicy znajdą informację jak stać się dobrze prosperującym przedsiębiorcą.

Opisuje w niej swoją historię, którą przeszedł od sprzedaży mleka czy worków na śmieci i nocowania na kanapach u znajomych, po stworzenie dobrze prosperującej firmy. Jego niekonwencjonalne idee pokazują odbiorcom, jak budować przewagi konkurencyjne na każdym etapie prowadzenia swojego biznesu.

Biznesmeni, którzy dzielą się swoją wiedzą to coraz częstsze zjawisko, jednak popularne głównie na zachodzie i w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że nad Wisłą dzielenie się doświadczeniami oraz opisywanie jakich błędów nie popełniać i się ich wystrzegać jest nieoczywiste.
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na ten krok zyskują wiele w oczach swoich klientów i postrzegani są często jako eksperci w swoich dziedzinach. Leszek Czarnecki to jeden z pionierów takiej działalności w Polsce. Czy ktoś inny pójdzie w jego ślady?

Tagi: pasje, gospodarka, wiadomości, leszek czarnecki, mark cuban, Phil Knight
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-11-2019

HELETakie książki powinny być włączone do kanonu lektur. Młodzi ludzie muszą się nauczyć jak odnaleźć się w XXI wieku.

29-11-2019

WWWJeśli ktoś ma coś mądrego do powiedzenia to naprawdę przyjemnie się to czyta.

29-11-2019

PiotrCzarnecki to spoko facet.

Rozwiń komentarze (29)