Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|
aktualizacja

Minister energii o nowej strategii Grupy Tauron. Spółkę czekają zmiany

3
Podziel się:

Elektrownie konwencjonalne Tauronu nie będą potrzebowały tyle paliwa węglowego co obecnie, a sprzedaż węgla na rynku nie stanowi podstawowego zadania dla firmy. Spółkę czeka potrzeba poważnej analizy przyszłości z punktu widzenia społecznego i biznesowego - ujawnił Krzysztof Tchórzewski, minister energii

Krzysztof Tchórzewski, minister energii: Postawienie na odnawialne źródła energii jest jednym z naturalnych kierunków rozwoju polskiej energetyki
Krzysztof Tchórzewski, minister energii: Postawienie na odnawialne źródła energii jest jednym z naturalnych kierunków rozwoju polskiej energetyki (Forum)

Krzysztof Suwart: W zaktualizowanej strategii Grupy TAURON można przeczytać, że firma kładzie większy nacisk na OZE. Jak ten kierunek jest odczytywany w Ministerstwie Energii?

Krzysztof Tchórzewski, minister energii: Postawienie na odnawialne źródła energii jest jednym z naturalnych kierunków rozwoju polskiej energetyki. Zasygnalizowaliśmy to już w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku i w Krajowym planie na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030. Wyznaczone nowe opcje rozwojowe są odpowiedzią na wyzwania związane z unijnymi celami klimatycznymi wypływającymi na przykład z tak zwanego pakietu zimowego.

A jak ministerstwo odnosi się do planów TAURONA dotyczących górnictwa i ciepłownictwa ?

- Węgiel jest i pozostanie podstawą polskiego miksu energetycznego, a energetyka oparta na tym paliwie ma gwarantować bezpieczeństwo również jako bilansująca rezerwa mocy dla OZE. Kopalnia w Libiążu, dla której jest przygotowywanych kilka scenariuszy, jest istotnym ogniwem sektora wydobywczego i na pewno takim pozostanie.

Przypomnę tylko, że kopalnia Janina posiada największe w Polsce złoża węgla kamiennego, szacowane na 2,1 mld ton, a realizowana budowa poziomu 800 m spowoduje, że zakład będzie mógł fedrować jeszcze przez 70 lat. Górnicy mogą być więc spokojni o przyszłość kopalni i swoich miejsc pracy.

Dlaczego więc Tauron rozważa sprzedaż kopalni?

Analizowane przez Tauron ograniczenie działalności wydobywczej, jest wynikiem planowanego większego zaangażowania w energetykę rozproszoną.

Elektrownie konwencjonalne spółki nie będą więc potrzebowały tyle paliwa węglowego co obecnie, a sprzedaż węgla na rynku nie stanowi podstawowego zadania dla Tauronu. Spółkę czeka potrzeba poważnej analizy przyszłości z punktu widzenia społecznego i biznesowego.

A co z ciepłownictwem?

Pozostaje jednym z priorytetów polityki energetycznej, także w kontekście walki ze smogiem w Polsce. Przygotowywana przez ministerstwo ustawa kogeneracyjna będzie ukierunkowana głównie na małe i średnie obiekty.

Tauron zrealizował już istotne inwestycje w nowe sieci ciepłownicze i modernizację i unowocześnienie starych w całym województwie Śląskim. Nasze ambicje sięgają jednak dalej, a wsparciem będzie tu służył rządowy Program dla Śląska.

Tauron jest w okresie największych nakładów inwestycyjnych, kończy nowy blok w Jaworznie, na który przeznaczył 6 mld złotych, a jako największy dystrybutor energii w kraju, inwestuje w sieci ponad 2 mld rocznie.

Rozpatrywane są różne opcje dla segmentu ciepłowniczego w aspekcie możliwości finansowych i potrzeb.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energia
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Pec
5 lata temu
Tak jest jak polityka rzadzi biznesem
Babazmazur
5 lata temu
Tak jak energa ,oddać się opiece Matki Boskiej ...
Tom
5 lata temu
ODDAWAJ DYWIDENDĘ NA TAURON ZŁODZIEJU!