Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

#moneypomaga. Tworzymy przedmioty na całe życie

W Square Upcycling powstają niepowtarzalne designerskie meble i wyposażenie wnętrz tworzone metodą upcyclingu. Są to pojedyncze egzemplarze. Łączymy recycling z rzemiosłem. Ratujemy stare sprzęty, dajemy im drugie życie – piszą twórcy Square Upcycling.

Podziel się
Dodaj komentarz

Artykuł powstał we współpracy z firmą Square Upcycling.

To jest artykuł w ramach akcji #moneypomaga. Mierzysz się z kryzysem? Zgłoś swoją firmę i wypromuj ją na łamach money.pl. Szczegóły akcji znajdziesz tutaj.

Historia Square Upcycling jest dość prosta: chcieliśmy zrobić coś dla środowiska, dla planety, coś, co odwróci trend masowej produkcji i masowego wyrzucania, chcieliśmy stworzyć artykuły wyposażenia wnętrz, które będą estetyczne, jedyne w swoim rodzaju, a zarazem zgodne z duchem zero waste. Zmęczeni powtarzalnością serii mebli z sieciówek postanowiliśmy stworzyć autorskie i rzeczywiście niepowtarzalne przedmioty z rzeczy, które w przeciwnym razie stałyby się zwykłym odpadem.

Ekologiczne rzemiosło

Jesteśmy małą firmą, wszystko robimy sami, własnymi rękami. Tworzymy metodą rzemieślniczą, produkujemy niewiele przedmiotów, ale takich, które mają charakter, są inne. Połączyliśmy rzemiosło z ekologią. Kiedyś kupowało się przedmioty na całe życie, nasze przedmioty właśnie takie są.

Łamigłówka

Nieodłączną cechą upcyclingu jest wynalazczość, łamigłówkowy, odkrywczy sposób myślenia, z pozytywną ideą dawania jeszcze jednej szansy. Przetwarzanie to kreatywne zajęcie, dające dużo satysfakcji. To nas napędza, wystarczy tylko obudzić w sobie ciekawość.

Czy łatwo wymyślić przedmiotowi drugie życie? Czasem od pierwszego wejrzenia wiadomo, co nowego może z niego powstać, jaką nową funkcję może pełnić. Inne nie dają się szybko odczytać – chodzi się wokół nich długo, przygląda się im, zastanawia, aż któregoś dnia znienacka pojawia się pomysł. Upcycling jest zaskakujący i nie lubi schematów. Często słyszymy: "Wow! Ale mega pomysł!"

Stare zardzewiałe grabie ogrodowe stały się stylowym wieszakiem na kieliszki.

Szacunek dla materiału

Żyjemy coraz szybciej, a przedmioty, które kupujemy, żyją coraz krócej. Kupujemy i wyrzucamy. Gdy coś się zepsuje, nie naprawiamy. Liczy się tylko to, co nowe. My odwracamy ten trend. Chcemy żyć uważnie, bliska jest nam idea slow life, minimalizmu, gospodarki cyrkularnej. Mówimy: zatrzymaj się, popatrz, zepsuta skrzynia biegów – to nie śmieć, to budulec. Może powstać z niej lampa, unikatowy przedmiot, nad którym można się zastanowić, który nie jest oczywisty, niesie ze sobą ciekawą opowieść.
Wybór upcyclingu jako formy wtórnego przetwarzania przedmiotów użytkowych to koncepcja świadomej konsumpcji, niezwykle ważnej w czasie, gdy oceany są oceanami plastikowych odpadów, a lasy otrzymują surowe wyroki.

Industrialna lampa z niedziałającego sprzęgła i zepsutej skrzyni biegów.

Pojedyncze egzemplarze

Nasze przedmioty stanowią przeciwwagę dla serii powtarzalnych mebli, które są neutralne, często niezauważalne, niemal przezroczyste. Każdy ma taką samą szafkę, krzesło, zegar. Natomiast nasze produkty są pojedyncze, unikalne. Śmiejemy się czasem, że nawet my nie potrafimy stworzyć kopii. To prawda. Wychodzimy naprzeciw potrzebie obcowania z rzeczami, które są niezwykłe, jednostkowe. Można powiedzieć, że jest to rodzaj sztuki, pojedyncze egzemplarze, nie ma drugiego takiego samego.

Dla kogo?

Nasze produkty interesują restauratorów, bo są ciekawym akcentem wyposażenia wnętrz. Nasze industrialne przedmioty, wykonane niekiedy w estetyce steampunk, doceniane są przez osoby urządzające nowoczesne loftowe wnętrza. Upcycling jest naszą odpowiedzią na potrzeby współczesnych wymagających, ale również świadomych klientów. Osoby wybierające nasze projekty to ludzie ceniący sobie rozwiązania praktyczne, estetyczne i przede wszystkim ekologiczne. Tworzymy przedmioty, które przy przeprowadzkach zawsze zabierzesz ze sobą.

Oprac. Krzysztof Olszewski

Artykuł powstał we współpracy z firmą Square Upcycling.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-06-2020

PRKto jest biznes pod tytułem idź na złom weź młotek, paletę, parę gwoździ. Zrób z tego stolik kawowy i opowiedz historię tego stolika jaki on jest … Czytaj całość

01-06-2020

makosto może fajnie wygląda na pierwszy rzut oka. Jaką funkcję ma ta instalacja w stoliku? Jako prezentacja wyrobów firmy jest ok, ale żeby mieć to w domu … Czytaj całość

01-06-2020

qweKurła szfagier! Lećim na wysypisko!

Rozwiń komentarze (5)