Notowania

vat
08.03.2019 23:11

Morawiecki o luce VAT. Do jej likwidacji wystarczyło użyć odpowiednich narzędzi

O wyciekających podatkach mówiło się już na długo przed 2015 rokiem - chociażby w alarmujących raportach Komisji Europejskiej - ocenia premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji #lukaVAT zorganizowanej na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Premier Mateusz Morawiecki (Fot: Piotr Nowak)

Premier na początku spotkania porównał państwo do okrętu, a VAT do paliwa.

- Przed 2015 rokiem za każdym razem, mnóstwo tego paliwa wyciekało. Co gorsza, ktoś je dodatkowo podbierał. W konsekwencji statek nie rozwijał takiej prędkości, jakiej byśmy chcieli i płynął wolniej, niż byśmy sobie tego życzyli - zaznaczył Morawiecki.

Wszyscy wiedzieli o problemach z VAT

Według premiera #lukaVAT nie była wiedzą tajemną, bo w resorcie finansów, leżały opasłe akta, w których kurzyły się nieczytane skargi na działalność karuzel VAT.

- Nie trzeba było Herculesa Poirota, żeby dostrzec, że z VAT-em jest coś naprawdę nie tak, skoro rośnie on znacznie poniżej wzrostu PKB i konsumpcji - stwierdził premier.

Świat uczy się od Polski

W trakcie konferencji zaprezentowano raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego, mówiący o historii podatku VAT w Polsce, a wiceminister finansów Filip Świtała opowiadał, że aby zredukować lukę VAT w Polsce, potrzeba było nowych narzędzi, których mafie VAT nie znały i nie były na nie gotowe.

- O te rozwiązania pytają zarówno państwa rozwijające się, np. afrykańskie, jak i lepiej bogatsze państwa zachodnie. Kilka tygodni temu Ministerstwo Finansów opowiadało o uszczelnieniu na Sorbonie w Paryżu - podkreślił podczas spotkania Morawiecki i przy okazji zażartował nawiązując do filmowego klasyka "Indiana Jones".

- Pamiętacie taką scenę z „Indiany Jonesa”? Przed Harrisonem Fordem staje jegomość, który wymachuje groźnie mieczem. Walka wręcz z takim człowiekiem to szaleństwo. Co robi Indiana Jones? Wyjmuje pistolet, strzela i po strachu. Tak myśmy załatwili lukę VAT. Nasi poprzednicy nie pomyśleli o tym, że mogą sięgnąć po technologię. Jeśli walczyli, a nie uciekali przed problemami, to walczyli gołymi rękoma i skutki były mizerne - podsumował szef rządu.

ZOBACZ: Prezes PFR o technologicznych gigantach, które niechętnie płacą podatki

Konferencje #lukaVAT na Stadionie Narodowym w Warszawie zorganizował Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Polski Instytut Ekonomiczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, luka vat, pis, mateusz morawiecki, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-03-2019

asdf- Pamiętacie taką scenę z „Indiany Jonesa”? Przed Harrisonem Fordem staje jegomość, który wymachuje groźnie mieczem. Walka wręcz z takim człowiekiem … Czytaj całość

08-03-2019

m-53@asdf. Ustawa został uchwalona rzeczywiście tuż przed wyborami ale weszła w życie etapami od lipca 2016 do stycznia 2018 i została wdrożona przez … Czytaj całość

09-03-2019

EmerytMorawiecki vyl rzadzie Tuska wtedy nie byl taki madry, ciekawe zjawisk ile d Hipokryzji jeszcze wyjdziejakie cyrk a nie polityka TRUDNO tu oprawde w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)