Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Suwart
|
aktualizacja

Morawiecki z Merkel o wysokich stołkach w UE. Inicjatywa kanclerz

0
Podziel się:

Pomysł na rozmowę wyszedł od Angeli Merkel - jak ustaliła 300POLITYKA. To niemiecka kanclerz chce porozmawiać z premierem Morawieckim o przyszłości UE. Politycy mają również rozmawiać o obsadzie najważniejszych stanowisk we Wspólnocie.

Z inicjatywa rozmowy miała wystąpić Merkel.
Z inicjatywa rozmowy miała wystąpić Merkel. (Forum)

Premier Morawiecki - jak donosi 300POLITYKA - ma podczas rozmowy wnioskować o większy udział Europy Środkowej w nowej Komisji Europejskiej. Informator serwisu przekonuje, że telefoniczna rozmowa ma się odbyć w środowe popołudnie.

Szefowie obu rządów będą dyskutować o możliwych scenariuszach co do obsady najważniejszych unijnych stanowisk. Wszystko to w związku z tarciami wewnątrz Wspólnoty, które mogą skutkować zerwaniem wcześniejszych kompromisów co do tych funkcji.

Angela Merkel odchodzi. Tomasz Siemoniak kreśli czarny scenariusz dla Polski

Według serwisu 300POLITYKA, ma być to znakomita okazja, by wrócić do zasadę, która pozwalała wszystkim państwom członkowskim debatować o stanowisku szefa Komisji Europejskiej.

Tezę popierać mają informacje z otoczenia rządu, zgodnie z którymi polski rząd ma forsować zasadę, by o obsadzie najważniejszych funkcji uwzględniano kryterium geograficzne.

Dyplomaci, na których powołuje się 300POLITYKA, podkreślają że nie bez znaczenia jest tu wtorkowa wypowiedź francuskiego ministra gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Polityk na spotkaniu z dziennikarzami powiedział, że jego kraj "powinien zwracać większą uwagę na Polskę, która będzie wkrótce jednym z największych krajów UE".

La MAire powiedział też, że lekceważenie Polski Francja powinna uznać za błąd i wspólnie z Warszawa budować "projekty ekonomiczne i finansowe” – jak cytował PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)