Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

MSZ reaguje w sprawie Polaków w Wielkiej Brytanii. "Apelujemy o składanie wniosków"

28
Podziel się:

Jak informowaliśmy na money.pl, Polacy na Wyspach składają zaskakująco mało wniosków o status osoby osiedlonej. Rzeczniczka MSZ zapowiedziała reakcję. Dzień po publikacji tekstu ambasador Polski w Wielkiej Brytanii publikuje list do Polonii. Przypomina, że złożenie wniosku jest konieczne, jeśli chce się zostać w kraju.

Polacy składają wyjątkowo mało wniosków o status osoby osiedlonej
Polacy składają wyjątkowo mało wniosków o status osoby osiedlonej (Flickr/Twitter, Rennett Stowe/CC BY 2.0/Twitter)

Jak informowaliśmy w poniedziałek, ledwie nieco ponad 26 proc. Polaków na Wyspach złożyło wniosek o status osoby osiedlonej. Tymczasem - według planów -Wielka Brytania powinna opuścić Unię już pod koniec października.

Małą liczbą wniosków są zaniepokojeni zarówno eksperci, jak i MSZ. Rzeczniczka resortu zapowiedziała w rozmowie z nami odpowiednią reakcję.

I ta jest błyskawiczna. We wtorek Arkady Rzegocki, polski ambasador w Londynie, wystosował list to Polonii.

Zobacz także: Obejrzyj: KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych

Pisze w niem, że poziom wniosków jest "niepokojąco niski" - i że "tysiące Polaków" mogą być narażonych na "komplikacje związane z brakiem uregulowania swojego statusu".

"Zwracam Państwa uwagę na konieczność złożenia takiego wniosku w sytuacji, jeśli chcecie Państwo pozostać w UK po brexicie" - zaznacza ambasador Rzegocki.

Ambasador dodaje, że niezbędne informacje można znaleźć na rządowej stronie o brexicie. Dyplomata przypomina też, że na stronie są adresy stron "wiarygodnych instytucji", które mogą pomóc pokonać biurokratyczne przeszkody przy zdobywaniu statusu.

W rozmowie z money.pl Jakub Krupa z Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego alarmował, że pojawia się sporo wątpliwych stron internetowych i instytucji, które mogą wykorzystywać Polaków starających się o status osoby osiedlonej. - Warto więc starannie wybierać takie instytucje bądź organizacje - przestrzegał ekspert.

Lepiej niż Polacy radzą sobie ze składaniem wniosków na przykład Bułgarzy - niemal 70 proc. imigrantów z tego kraju wysłało już odpowiednią aplikację. Polacy, wraz z Finami, są na samym końcu wśród przedstawicieli narodów z państw unijnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Qqq
5 lata temu
Cała hipokryzja pis. Typowe mutanty i trole.
Beata Glińska
5 lata temu
Niech się MSZ o nas nie martwi, damy sobie radę!!
Oj!Oj!
5 lata temu
Tak wygląda wg.PIS namawianie Polaków na powrót do kraju😂😂😂
No to się por...
5 lata temu
Jakby te przynajmniej 500.000 wróciło to już by było po PiSie. Oni tak się tego boją bo wiedzą że to raczej elektorat PO niż PiS. No i trzeba byłoby im płacić te wszystkie plusy. A to wysadzi budżet państwa w powietrze. Ale jaja się szykują.
Ale się PiS s...
5 lata temu
No jak połowa z tych co obecnie jest w Wielkiej Brytani Polaków wróciłaby do Polski to wysadzą w powietrze budżet PiSowskiego rządu rozdawania pieniędzy. I strach zaczął zaglądać im w oczy.
...
Następna strona