Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Zachodzie o polskich stopach

0
Podziel się:

Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Filar zasugerował podczas spotkania z inwestorami w Kopenhadze, że zbliża się koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce.

Na Zachodzie o polskich stopach

Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Filar zasugerował podczas spotkania z inwestorami w Kopenhadze, że zbliża się koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce - napisał w środowym raporcie Lars Christensen, analityk Danske Banku.

Filar wygłosił kilka interesujących uwag. Najważniejsze to: "Zbliżamy się do końca cyklu zacieśniania polityki" - napisał Christensen w dokumencie zatytułowanym "Polska: Filar sygnalizuje koniec cyklu zacieśniania polityki".

Analityk podkreślił, relacjonując słowa członka RPP, że kluczowe w ocenie potrzeb ewentualnego dalszego zacieśniania polityki będzie kształtowanie się płac. Filar szczególnie podkreślił wagę grudniowych negocjacji płacowych w górnictwie - napisał Christensen, który zwrócił uwagę na wciąż bardzo umiarkowany wzrost płac w Polsce.

Według Filara na listopadową decyzję RPP (na posiedzeniu 23-24 listopada) co do poziomu stóp procentowych wpłynie publikowana 30 listopada projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP). Rada ma omówić ten raport już w przyszłym tygodniu - powiedział Filar. Zasugerował, że projekcje inflacyjne w nowym raporcie o inflacji będą prawdopodobnie znacząco niższe niż te z sierpniowego raportu - czytamy dalej w raporcie.

Sierpniowa projekcja banku centralnego, sporządzona przy założeniu braku zmian wysokości stóp procentowych, zakładała, że inflacja zacznie spadać w 2005 roku, tak by w 2006 roku osiągnąć górną granicę celu, tj. 3,5%, choć przejściowo wskaźnik wzrostu cen konsumpcyjnych może sięgnąć 6%.

Z wypowiedzi Filara wynika, że ewentualne dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej powinno zakończyć się przed kwietniem 2005 roku.

"Efekt bazy będzie wpływał na znaczące zmniejszenie inflacji od kwietnia" - Filar podkreślił, ze jeśli stopy mają być dalej podnoszone, powinno to nastąpić przed kwietniem.

Filar powiedział ponadto, że część członków RPP podkreśla znaczenie umocnienia się złotego i dodał, że to także zmniejsza konieczność podwyżek stóp procentowych.

Złoty znajduje się obecnie na najwyższych poziomach od pięciu lat wobec koszyka walut, a wobec dolara od siedmiu lat.

Rada podnosiła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku, łącznie o 125 pb. Po ostatniej, sierpniowej podwyżce podstawowa stopa referencyjna wynosi 6,5%.

Inflacja konsumencka wyniosła we wrześniu 4,4% r/r, a Ministerstwo Finansów i analitycy bankowi oczekują spadku tego wskaźnika do 4,3% w październiku. Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% +/- 1 pkt proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)