Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|

AGH dynamicznie zmierza w kierunku uniwersytetu przyszłości

0
Podziel się:

W niedalekiej przyszłości powołamy Centrum Technologii Kosmicznych, które w najbliższych latach będzie wyznaczać kierunki naszej działalności - mówi Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo - Hutniczej.

AGH dynamicznie zmierza w kierunku uniwersytetu przyszłości
Jerzy Lis, rektor AGH (Materiały prasowe)

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Rozwój dyscyplin przyszłości, praca w interdyscyplinarnych zespołach, ale także większe umiędzynarodowienie uczelni to tylko niektóre z kierunków jakie obiera AGH na najbliższe lata. Co dla Pana Rektora na początku kadencji jest najistotniejsze spośród założonych celów?

Jerzy Lis, rektor AGH: Akademia ma olbrzymi potencjał, aby rozwijać się jeszcze szybciej oraz konkurować z najlepszymi uczelniami w kraju i zagranicą. Posiadamy bowiem atuty, które pozwalają na rozwój AGH w najnowocześniejszych kierunkach, w jakich rozwijają się współcześnie najlepsze i najbardziej prestiżowe uniwersytety świata. Moje hasło wyborcze – AGH - Uniwersytet Przyszłości – mam nadzieję, że będzie mi przyświecało przez najbliższe lata. W praktyce oznacza to skierowanie uczelni na tory nowoczesności. Mam tu na myśli między innymi rozwój badań, ale także dydaktyki z obszaru kosmicznych technologii. Mamy zresztą do tego bardzo solidne podstawy.

W prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej "European Universities" AGH uzyskała zaszczytny tytuł Uniwersytetu Europejskiego. Zwycięskie konsorcjum pod nazwą „European Space University for Earth and Humanity” (Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości) UNIVERSEH będziemy tworzyć wspólnie z czterema innymi europejskimi uczelniami z Francji, Niemiec, Luksemburga i Szwecji. Dzięki temu projektowi będziemy rozwijać kształcenie, naukę i technologie związane z badaniem i wykorzystaniem kosmosu. Już teraz idziemy krok dalej.

W niedalekiej przyszłości powołamy Centrum Technologii Kosmicznych, które w najbliższych latach będzie wyznaczać kierunki naszej działalności.

Czy łączenie się dużych uniwersytetów i jednostek naukowych w jeszcze większe ośrodki badawcze to jest dobry kierunek zmian, także dla polskiego środowiska naukowego?

Jestem absolutnie przekonany o słuszności takich zmian. My sami od wielu już lat tworzymy pierwszy zresztą w Polsce formalny związek uczelni wspólnie z Politechniką Krakowską i Uniwersytety Rolniczym. Potencjał uniwersytetów zrzeszonych jest bardzo duży. Konkurencyjność uczelni, które tworzą federacje wzrasta ogromnie.

Także ich rozpoznawalność oraz pozycja takich uczelni w najważniejszych rankingach światowych. Federalizacja uczelnie to proces, który niesie środowisku naukowemu ogromne szanse. Widać to zresztą równie dobrze na przykładzie największych i najlepszych uczelni na świecie. Klastry edukacyjne tworzą uniwersytety w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie. Wzrasta ich potencjał a interdyscyplinarność zespołów pracujących nad projektami jest właściwie nieograniczona. Konsorcja uczelniane w Polsce również stają się coraz bardziej powszechne. Listy intencyjne dotyczące powstania zrzeszeń podpisują kolejne uczelnie.

Przykład z zeszłego roku to konsorcjum 10 polskimi uczelniami, wśród których znalazła się AGH tworzące model kształcenia najwyższej klasy specjalistów sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i uczenia maszynowego. Nowe przedsięwzięcie nosi nazwę Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych (AI Tech).

Czy pandemia na stałe odciśnie piętno na uczelniach w Polsce oraz na procesie kształcenia? Co aktualnie jest największym wyzwaniem?

Największym wyzwaniem dla wszystkich uczelni w trakcie pandemii jest utrzymanie wysokiej jakości kształcenia. O to musimy zabiegać i na każdym etapie nauki zdalnej czy stacjonarnej pamiętać, że studenci nie mogą być tutaj poszkodowani. W każdym obszarze naszego życia nastąpiły zmiany, które powinniśmy zaakceptować. AGH również musiała się dostosować do nowej rzeczywistości – zdalnego nauczania czy wirtualnych konferencji.

To trudny czas, ale widać, że wyszliśmy z tego okresu obronną ręką. Właściwie z dnia na dzień przeszliśmy wiosną do nauczania zdalnego, pracy online, prowadzenia obron prac dyplomowych w sposób do tej pory niespotykany. Również tegoroczne wybory przybrały formę zdalną. Dyskusje przedwyborcze oraz debaty prowadzone wyłącznie online dla mnie samego były nowym wyzwaniem. Nauczyliśmy się tak funkcjonować, wiele codziennych obowiązków udaje się realizować online. Nie oznacza to, że należy się do tego przyzwyczaić. Mam głęboką nadzieję, że z pomocą specjalistów ze świata medycyny uda się już niebawem pokonać Covid-19, a nasze życie na wszystkich płaszczyznach wróci do normy.

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)