Notowania

oszustwo
15.03.2010 16:52

550 mln dolarów kosztowały Amerykanów internetowe oszustwa

W 2009 r. ich straty były dwa razy wyższe niż w roku poprzednim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TimYang.net/CC/Flickr)

*W 2009 r. straty w wyniku oszustw za pomocą internetu, były dwa razy wyższe niż w roku poprzednim. *

Tropieniem oszustw internetowych zajmuje się Internet Crime Complaint Center w Kalifornii, w którym agenci FBI współpracują z prywatnym ośrodkiem do spraw walki z przestępczością finansową.

Centrum ostrzega, że oszuści używają coraz bardziej wyrafinowanych metod, w pełni korzystając z anonimowości poruszania się w sieci. Wzrost ogólnej kwoty, na jaką udało się im naciągnąć naiwnych, wynika też ze zwiększania się zasięgu internetu, z którego korzysta coraz więcej osób.

Najwięcej oszustw notuje się w Kalifornii. Najczęściej polegają one na niedostarczaniu towarów, które klienci zamówili w sieci i za nie zapłacili, albo ściąganiu zaliczek za nieistniejące towary lub usługi.

W ubiegłym roku wiele osób padło ofiarą oszustwa-szantażu, gdzie wysyłający e-maile przedstawiali się jako płatni zabójcy, którym zlecono zamordowanie adresata. Wymuszali w ten sposób wielotysięczne opłaty, grożąc ich zabiciem. Wiele tych e-maili wysłano z Afryki Zachodniej.

Przestępcy posługują się też wirusami, dzięki którym uzyskują wgląd do haseł i numerów rachunków bankowych ofiar. Wirusy takie, wysyłane w załącznikach, pozwalają złodziejom wykradać pieniądze z tych rachunków.

Centrum w Kalifornii radzi instalować w komputerach aktualne zabezpieczenia (firewalls), korzystać tylko z renomowanych portali sprzedaży internetowej i nie odpowiadać na e-maile nie wiadomego pochodzenia.

* [ Przed świętami więcej internetowych oszustw ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przed;swietami;wiecej;internetowych;oszustw,163,0,567203.html )
* [ Pentagon oszukany na miliony dolarów ]( http://news.money.pl/artykul/pentagon;oszukany;na;miliony;dolarow,220,0,552668.html )
* [ Nowa metoda sieciowych oszustów. Policja ostrzega ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowa;metoda;sieciowych;oszustow;policja;ostrzega,248,0,541432.html )
Tagi: oszustwo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, e-biznes
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz