Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

57 proc. oprogramowania w Polsce jest pirackie

0
Podziel się:

Producenci programów komputerowych tylko w Polsce tracą rocznie 580 mln dolarów.

57 proc. oprogramowania w Polsce jest pirackie
(PAP/EPA)

57 na 100 wykorzystywanych w naszym kraju programów komputerowych to nielegalne kopie - wynika z najnowszych badań opublikowanych przez Business Software Alliance.

Bartłomiej Witucki z BSA mówi, że po trzech latach spadku, stopa piractwa, czyli stosunek nielegalnych do legalnych programów w naszym kraju, utrzymuje się obecnie na stałym poziomie - 57 procent. Według badań, firmy produkujące programy komputerowe tracą rocznie przez piratów, tylko w Polsce 580 milionów dolarów zysków.

Zdaniem producentów programów komputerowych, najlepszym narzędziem w walce z piratami jest edukacja użytkowników. Bartłomiej Witucki z Business Software Alliance mówi, że często nie zdają sobie oni sprawy z tego, że używanie pirackiego programu to kradzież.

*Największym *kanałem dystrybucji nielegalnego oprogramowania jest internet.
Do spadku poziomu piractwa przyczyniło by się szybsze wymierzanie kar przez sądy nielegalnym dystrybutorom oprogramowania.

Badanie zostało przeprowadzone w 108 krajach świata. W regionie Europy środkowo-wschodniej najwyższy poziom piractwa jest w Armenii. Aż dziewięć na dziesięć programów działa tam nielegalnie. Niższy niż w Polsce poziom piractwa odnotowano np. u naszych sąsiadów Czechów, na Węgrzech, czy Słowacji. Najniższy poziom piractwa na świecie jest w Stanach Zjednoczonych.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)