Notowania

bsa
14.05.2008 17:29

57 proc. oprogramowania w Polsce jest pirackie

Producenci programów komputerowych tylko w Polsce tracą rocznie 580 mln dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*57 na 100 wykorzystywanych w naszym kraju programów komputerowych to nielegalne kopie - wynika z najnowszych badań opublikowanych przez Business Software Alliance. *

Bartłomiej Witucki z BSA mówi, że po trzech latach spadku, stopa piractwa, czyli stosunek nielegalnych do legalnych programów w naszym kraju, utrzymuje się obecnie na stałym poziomie - 57 procent. Według badań, firmy produkujące programy komputerowe tracą rocznie przez piratów, tylko w Polsce 580 milionów dolarów zysków.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ 484 mln dolarów - tyle warte są pirackie programy ]( http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/484;mln;dolarow;-;tyle;warte;sa;pirackie;programy,193,0,241345.html )
* [ Unia walczy z podróbkami ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;walczy;z;podrobkami,124,0,238204.html )

Zdaniem producentów programów komputerowych, najlepszym narzędziem w walce z piratami jest edukacja użytkowników. Bartłomiej Witucki z Business Software Alliance mówi, że często nie zdają sobie oni sprawy z tego, że używanie pirackiego programu to kradzież.

*Największym *kanałem dystrybucji nielegalnego oprogramowania jest internet.
Do spadku poziomu piractwa przyczyniło by się szybsze wymierzanie kar przez sądy nielegalnym dystrybutorom oprogramowania.

Badanie zostało przeprowadzone w 108 krajach świata. W regionie Europy środkowo-wschodniej najwyższy poziom piractwa jest w Armenii. Aż dziewięć na dziesięć programów działa tam nielegalnie. Niższy niż w Polsce poziom piractwa odnotowano np. u naszych sąsiadów Czechów, na Węgrzech, czy Słowacji. Najniższy poziom piractwa na świecie jest w Stanach Zjednoczonych.

Tagi: bsa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, e-biznes, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz