Kondycja rynku teleinformatycznego w Polsce wyraźnie rośnie. W 2007 r. rynek wzrósł nieco mniej niż przewidywano, ale i tak najwięcej na przestrzeni 7 lat, bo o 25,7 proc.
Wyniki finansowe ponad 100 firm IT pozwalają z dobrym przybliżeniem oszacować dynamikę rynku informatyki. Na podstawie tych danych agencja badawcza DiS ocenia, że w 2007 r. rynek informatyki w Polsce urósł z 18,1 mld zł w 2006 r. do 22,8 mld zł. Warto przypomnieć, że według analiz DiS rynek informatyki jeszcze w 2006 r. rozwijał się w tempie 8,9 proc., a jego wartość wręcz spadła w obszarze zamówień publicznych.
Dane z 2007 r. oznaczają zatem ponad dwukrotne przyspieszenie. Dzięki umacnianiu się złotego zarówno względem dolara jak i euro, wyrażona w tych walutach dynamika rynku IT w 2007 r. wyniosła jeszcze więcej. W euro było to 29,5 proc., natomiast w walucie amerykańskiej aż 41procent.
- _ Dzięki temu wartość polskiego rynku IT osiągnęła mało przez kogo przewidywaną do osiągnęcia w tak szybkim tempie kwotę 8,24 mld USD. Taka sytuacja doprowadziła do tego, że inwestorom zagranicznym coraz bardziej opłaca się sprzedawać IT do Polski, a jednocześnie ciągle jeszcze opłaca się zatrudniać polskich pracowników w międzynarodowych centrach usług _- czytamy w analizie DiS.
Rok 2007 w Polsce stał w pierwszym rzędzie pod znakiem inwestycji w komputery użytkowników indywidualnych, rozwoju rynku Internetu, a także rozwoju rynku gier i multimediów.
Rynek informatyki stosowanej w gospodarce rósł w tempie wolniejszym niż rynek informatyki użytkowej (osobistej). Najpełniej widać to po rezultatach integratorów systemowych, ale także wśród dostawców do sektora przedsiębiorstw.
Sektor publiczny wzrósł względem 2006 r., i na tle tamtego czasu był to wzrost istotny. Wart zauważenia jest też rozwój niszy bezpieczeństwa IT, która w minionym roku w przebadanych firmach-specjalistach z tej dziedziny osiągnęła dynamikę prawie 38 proc.
Telekomunikacja
Rynek telekomunikacji ściśle wiąże się z rynkiem IT, choć wykazuje też swoiste cechy odrębne. Przy rosnącej penetracji rynek telekomunikacji wzrasta z malejącą dynamiką. Dostępne obecnie wyniki spółek telekomunikacyjnych, których dane obejmują niemal 100 proc. rynku, dowodzą że nadal telefonia przewodowa znajduje się w fazie spadku przychodów.
W roku 2007 zaznaczył się dalszy spadek przychodów telefonii stacjonarnej (łącznie o 8,7 proc. u badanych operatorów). Jednocześnie operatorzy komórkowi w porównaniu do roku 2006 odnotowali wzrost przychodów na poziomie 7,1 procent,
Udział sprzedaży usług telefonii komórkowej w rynku telekomunikacji, w ujęciu rocznym na podstawie wyników 12 badanych operatorów, wzrósł z 62,7proc. w 2006 r. do ponad 65,8 proc.w 2007 r.