Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
google
11.05.2011 12:57

Google apeluje. Chodzi o StreetView

Firma Google złoży odwołanie w sprawie kwietniowej decyzji szwajcarskiego sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ZapTheDingbat/CC/Flickr)

Firma Google poinformowała, że złoży odwołanie w sprawie kwietniowej decyzji szwajcarskiego sądu, która według amerykańskiego koncernu może doprowadzić do zamknięcia internetowej usługi Street View w Szwajcarii.

Na początku kwietnia Federalny Sąd Administracyjny w Bernie nakazał Google obligatoryjne zamazywanie twarzy ludzi i tablic rejestracyjnych pojazdów przed wykorzystaniem zdjęć w aplikacji Street View. Jest ona internetowym atlasem z widokiem konkretnych dzielnic, ulic i poszczególnych domów w miastach na całym świecie.

Szwajcarski sąd uznał, że przed opublikowaniem zdjęć w internecie Google musi _ dopilnować, by wszystkie twarze i numery rejestracyjne były nie do poznania _. Trybunał podkreślał, że _ fotografowanie kogokolwiek bez jego zgody jest zabronione _, a Google powinien zagwarantować absolutną anonimowość osobom fotografowanym.

Sąd nakazał także Google zamazywanie innych cech identyfikacyjnych, takich jak kolor skóry lub ubiór, osób sfotografowanych w pobliżu tzw. newralgicznych placówek, takich jak schroniska dla kobiet, domy starców, więzienia, szkoły, sądy i szpitale.

W Zurychu znajduje się jedno z największych biur Google poza USA.

Federalny komisarz ds. ochrony danych Hanspeter Thuer zaskarżył Google, gdyż ustalił, że automatyczne oprogramowanie do zamazywanie twarzy nie jest w 100 procentach skuteczne. Podczas rozprawy w lutym zademonstrował, że nie zamazało ono twarzy dorosłych i dzieci na ulicach, a nawet wewnątrz prywatnych domów.

W środowym komunikacie koncern Google poinformował, że złoży apelację do Federalnego Sądu Najwyższego Szwajcarii, ostatniej instancji sądowniczej w tym kraju.

Wyjaśniając, że już zamazuje twarze i tablice rejestracyjne, firma Google podała, że kwietniowa decyzja sądu może doprowadzić do zamknięcia serwisu Street View w Szwajcarii. W tym kraju aplikację tę na swoich stronach internetowych umieściło ponad tysiąc firm.

Sąd _ wymógł na Google wprowadzenie wielu radykalnych zmian w Street View. Jeśli Google będzie musiał wprowadzić w życie te wytyczne, niestety będzie zmuszony zamknąć serwis _ w Szwajcarii - poinformował amerykański gigant internetowy w komunikacie.

Firma _ bardzo poważnie traktuje ochronę sfery prywatnej _ - podkreślił szef Google w Szwajcarii Patrick Warnking. - _ Wprowadziliśmy już środki, mające na celu ochronę tożsamości osób i samochodów, które widoczne są na Street View i mamy szczerą nadzieję, że zostanie to uwzględnione podczas postępowania odwoławczego _ - dodaje.

Usługa Google Street View, która umożliwia wirtualne spacery po ulicach wybranych miast, została po raz pierwszy wprowadzona w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku i jest obecnie dostępna w 27 krajach. Po wielu protestach zaczęto zasłaniać twarze ludzi widocznych na tych nagraniach, a także numery rejestracyjne samochodów.

Google wywołał międzynarodowe oburzenie, gdy wyszło na jaw, że samochody fotografujące ulice dla serwisu Street View zbierały również e-maile, adresy internetowe i hasła z niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych.

Tagi: google, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, e-biznes, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz