Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gowin namawiał do wycofania się z podpisania ACTA

0
Podziel się:

Zdaniem ministra sprawiedliwości, polskie przepisy są wystarczające w tym zakresie.

Gowin namawiał do wycofania się z podpisania ACTA
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (na zdjęciu) poinformował, że na wczorajszym posiedzeniu rządu rekomendował wycofanie się z podpisania przez Polskę porozumienia ACTA. Według niego _ duch tej umowy jest zbyt represyjny _. Posłowie z sejmowej * *komisji ds. innowacyjności na dzisiejszym posiedzeniu, wezwali premiera Tuska do odłożenia podpisania umowy.

Podczas spotkania z dziennikarzami Gowin podkreślił, że porozumienie ACTA budzi wiele kontrowersji, m.in. _ czy środki karne, które daje, są współmierne do skali problemu _. W jego ocenie _ polskie przepisy są wystarczające w tym zakresie _.

Jednocześnie poinformował, że rząd podjął decyzję, aby tę umowę podpisać. - _ Podpiszemy, mamy długi czas na ratyfikację, wtedy przeanalizujemy skutki i zliberalizujemy przepisy polskiego prawa w tym zakresie, które są niekiedy zbyt restrykcyjne _ - zapowiedział. Dodał, że za to zadanie odpowiedzialny będzie minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Sejmowa komisja ds. innowacyjności i nowoczesnych technologii na dzisiejszym posiedzeniu przyjęła dezyderat, w którym wzywa premiera Tuska do odłożenia podpisania przez Polskę umowy ACTA - poinformował szef komisji Mieczysław Golba (Solidarna Polska). _ Mając na uwadze zarzuty podnoszone w opinii Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i zastrzeżenia zgłaszane podczas posiedzenia komisji przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, komisja innowacyjności i nowoczesnych technologii apeluje do Prezesa Ray Ministrów o odłożenie podpisania umowy ACTA i rozpoczęcie otwartego i intensywnego dialogu ze społeczeństwem w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości _ - brzmi fragment dezyderatu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/71/m202311.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/tak;kradna;blisko;6;mld;zlotych;acta;to;zmieni,66,0,1013058.html) *Tak kradną blisko 6 mld złotych. ACTA to zmieni? * Polska podpisze jutro umowę, która ma ułatwić walkę z piractwem i podróbkami. Money.pl oszacował, jaka to skala. Jak tłumaczył Michał Boni, projekt porozumienia ACTA był jeszcze bardziej restrykcyjny i zakładał m.in. ściganie karne z urzędu w przypadku wszystkich przestępstw dotyczących własności intelektualnej.

Dodał, że dzięki konsultacjom w resorcie sprawiedliwości strona polska, wniosła sugestie pewnych zmian i część z nich została uwzględniona.

Premier Donald Tusk poinformował wczoraj, że upoważnił polską ambasador w Tokio do podpisania ACTA. Przypomniał, że umowa ta musi być też ratyfikowana przez parlament, a potem trafi do prezydenta. Zapewnił, że intencją rządu nie jest ograniczanie wolności w internecie. Tusk zapowiedział, że rząd - jeszcze przed ratyfikacją ACTA - przygotuje pakiet ustaw, które mają dać poczucie bezpieczeństwa użytkownikom internetu w związku z ACTA.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Jego nazwę można przetłumaczyć jako _ porozumienie przeciw obrotowi podróbkami _, dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie. Zdaniem obrońców swobód może prowadzić do blokowania w internecie różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. Rada UE decyzję o podpisaniu ACTA podjęła podczas polskiej prezydencji na posiedzeniu 15-16 grudnia 2011 z udziałem ministrów rolnictwa i rybołówstwa, pod przewodnictwem Marka Sawickiego.

Czytaj więcej o sprawie ACTA
Rząd zdecydował w sprawie ACTA Boni: _ Umowa nie zmienia polskiego prawa _. Opozycja wzywa do bojkotu umowy, a policja tropi hakerów, którzy włamali się na rządowe strony.
Przeszedł wniosek PiS w sprawie ACTA Marszałek Ewa Kopacz stwierdziła, że nie ma potrzeby przeprowadzania w tej samej sprawie debaty plenarnej.
Za tę umowę poseł PSL skrytykował rząd Przewodniczący klubu parlamentarnego PSL Jan Bury uważa, że w kwestii międzynarodowej umowy ACTA, po stronie rządu doszło do wielu zaniedbań.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)