Notowania

kontrola internetu
14.12.2012 16:47

Kontrola internetu - 89 państw poparło Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne

55 krajów, w tym Polska, sprzeciwiła się podpisaniu Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych, argumentując, że mogą być wykorzystane do kontroli treści w internecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alphaspirit/iStockphoto)

Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne (ITR) zaakceptowało na zakończonej w Dubaju konferencji telekomunikacyjnej 89 państw. 55 krajów - w tym Polska - odmówiło podpisania. W Polsce dokumenty zostaną ponownie skierowane do konsultacji społecznych.

Przyjęte na Światowej Konferencji Międzynarodowej Telekomunikacji (WCIT-12 - World Conference on International Telecommunications) nowe regulacje będą obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku.

Grupa 55 krajów, w tym Polska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Szwecja, sprzeciwiła się podpisaniu dokumentów, argumentując, że wprowadzone wczoraj poprawki - zgłaszane m.in. przez kraje arabskie, Chiny czy Rosję - są nieprecyzyjne i mogą być wykorzystane do kontroli treści w internecie.

Stało się tak, chociaż od początku konferencji przedstawiciele organizującej ją agendy ONZ, czyli Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU - International Telecommunication Union) podkreślali, że nowelizacja ITR nie będzie miała na celu kontroli internetu lub zmian w zarządzaniu nim.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/238/m254446.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jednak;kontrola;internetu;te;rozmowy;moga;o;tym;przesadzic,255,0,1208575.html) *Jednak przeforsują kontrolę internetu? * W negocjacjach w Dubaju biorą udział przedstawiciele 193 krajów. Google twierdzi, że nowe przepisy mogą zagrozić idei otwartej sieci. Podczas ceremonii zamknięcia konferencji w Dubaju delegacje sprzeciwiające się podpisaniu ITR przedstawiły swoje zastrzeżenia. - _ Jeżeli dojdzie kiedyś do podpisania tego traktatu, to musi być on zgodny z naszymi regulacjami i prawem europejskim _ - oświadczył minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Szef delegacji amerykańskiej, Terry Kramer powiedział wczoraj, że dokument w obecnym kształcie zawiera sformułowania, które dążą do _ nałożenia rządowej kontroli w zarządzaniu internetem _. - _ Stany Zjednoczone wytrwale twierdziły i wciąż wierzą, że porozumienie ONZ nie powinno być rozszerzone na zarządzanie internetem i treściami w internecie _ - dodał Kramer.

Dyskusja na temat zmian w Międzynarodowych Regulacjach Telekomunikacyjnych trwała w Dubaju od 3 grudnia. Jeszcze w czwartek minister Boni informował, że większość kontrowersyjnych zapisów zniknęła z proponowanego tekstu dokumentów. Jednak, jak podało w czwartek Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, _ w trakcie debaty plenarnej stało się jasne, że poszczególne państwa mają bardzo różne wizje brzmienia poszczególnych zapisów. Część nadal proponowała zapisy, które mogłyby być zinterpretowane jako dotyczące internetu _.

Michał Boni zapewnił, że Polska wciąż będzie uczestniczyć w pracach Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Będzie jednak sprzeciwiała się jakimkolwiek regulacjom dotyczącym zarządzania siecią w tekście ITR. W Polsce tekst zostanie ponownie poddany konsultacjom społecznym i dopiero wtedy rząd podejmie decyzje o dalszym kierunku działań w sprawie umowy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/20/m250900.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/boni;zapowiada;w;money;pl;wielkie;zmiany;w;urzedach,33,0,1211425.html) *Boni zapowiada w Money.pl wielkie zmiany w urzędach * - _ Przypomnę, że pierwsze zadanie jakie sobie postawiłem, to oczyścić tę stajnię Augiasza _ - podkreśla minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Szef ITU Hamadoun Toure wciąż jednak podkreśla, że regulacje nie mają nic wspólnego z internetem, poza niewiążącym wezwaniem, aby rządy podjęły akcje w celu promocji rozwoju sieci. W przemówieniu wygłoszonym podczas ceremonii zamknięcia konferencji Toure dodał, że ITU wbrew obawom grupy 55 państw nie chce _ odgrywać kluczowej roli w internecie _. Według Toure Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny szanuje decyzję państw, które nie podpisały regulacji, jednak wciąż ma nadzieję, że _ w
odpowiednim czasie dołączą one do większości przez podpisanie traktatu _.

Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne to dokumenty o randze umowy międzynarodowej, która precyzuje, w jaki sposób i według jakich zasad powinny być świadczone międzynarodowe usługi telekomunikacyjne.

Od początku trwania obrad Polska sprzeciwiała się wprowadzeniu do ITR spraw związanych z zarządzeniem internetem. Wprowadzeniu ograniczeń dotyczących internetu przeciwstawiały się również inne kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz m.in. Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Meksyk i Stany Zjednoczone, w których swoją siedzibę ma ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) - organizacja non-profit, która obecnie przyznaje nazwy domen internetowych i ustala ich strukturę. ICANN zajmuje się też ogólnym nadzorem nad działaniem serwerów DNS (które m.in. zapewniają zamianę adresów internetowych URL na ciągi cyfr zrozumiałych dla urządzeń tworzących sieć komputerową).

Czytaj więcej w Money.pl
Przestępcy w sieci wyłudzją na tym miliony W ciągu roku cyberprzestępcy stosujące ataki ransomware wyłudzają około 5 mln dolarów.
Internet dla wszystkich do 2020 roku? W Polsce na koniec 2011 roku z usług dostępu do internetu korzystało ponad 10 mln użytkowników, blisko o 12 proc. więcej niż w 2010 r.
Rząd kontra internauci. Nowe regulacje _ Wolność, własność, bezpieczeństwo - te trzy wartości nabierają dzisiaj żywego i nowatorskiego znaczenia. _
Tagi: kontrola internetu, michał boni, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, e-biznes
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz