Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Nadchodzi telewizja internetowa

0
Podziel się:

Telefon, internet i telewizja wszystko w jednym gniazdku. To kolejny skok technologiczny, do którego szykują się operatorzy.

Nadchodzi telewizja internetowa

Telefon, internet i telewizja wszystko w jednym gniazdku. Operatorzy szykują się do kolejnego skoku technologicznego.

Już od dłuższego czasu na rynku słychać o inwestycjach w telewizję interaktywną (Internet Protocol Television - IPTV). Na naszym krajowym podwórku prym w tej nowej dziedzinie wiodą: Telekomunikacja Polska, Multimedia Polska, Aster City, Vectra i Telefonia Dialog.

Ostatnia firma zapowiedziała, że jesienią uruchomi potrójną usługę telefon, internet i telewizję cyfrową lub kablową. Telefonia Dialog liczy, że do końca roku uda jej się pozyskać około 20 tys. użytkowników.

Potrójna usługa

Triple-play łączy w jednym pakiecie: internet, telefon i telewizję kablową lub cyfrową. W tym ostatnim przypadku jest ona najczęściej oparta na technologii IPTV.

Dialog zapowiada, że w nowej ofercie zaproponuje nie tylko wideo na żądanie (VoD), ale również nagrywanie programów telewizyjnych, możliwość kreowania własnego zestawu programu telewizyjnych czy ustalanie indywidualnych list ulubionych kanałów dla różnych domowników. W tej chwili inni operatorzy oferujący telewizję interaktywną ograniczają się do wypożyczalni wideo (VoD) i przewodnika programowego.

_ Do korzystania z triple play w TP SA potrzebny jest tzw. LiveBox, czyli bezprzewodowy modem umożliwiający korzystanie z telefonu, neostrady i telewizji internetowej. Obecnie posiada go około 150 tys. klientów. Jednak tylko niewielka część z nich korzysta jak na razie z usługi internetowej telewizji. _ _ _

_ _

TP SA liczy na szybki rozwój telewizji przez internet i zakłada, że do końca roku uda się jej pozyskać łącznie 100 tys. użytkowników korzystających z pełnego triple play.

Według Korneli Mathea, dyrektor dywizji usług dla domu w TP SA, obecnie w technicznym zasięgu potrójnej usługi znajduje się 1,5 mln gospodarstw domowych.
_ _

Wejść do sieci TP SA

Operatorzy telekomunikacyjni liczą, że otrzymają pełną możliwość wykorzystania sieci TP SA dla swoich usług.

Do tej pory jedynie GTS Energis, po interwencji u regulatora, doszedł do porozumienia z monopolistą. Oczywiście musi upłynąć jeszcze kilka miesięcy nim uda się GTS porozumieć w sprawach technicznych z TP SA. W kolejce stoi również Dialog.

_ Według analityków z firmy badawczej Gartnera, w 2010 roku liczba abonentów IPTV w Europie Zachodniej wyniesie 16,7 mln. Przychody operatorów ze świadczenia tego typu usług wzrosną w tym okresie do około 4 mld dolarów. _

Jednak dobra wola monopolisty to nie wszystko. Okazuje się, że przeszkodą w technologicznym skoku jest też słaba jakość łączy TP SA.

Telekomunikacja Polska nie chętnie modernizuje sieć. Często okazuje się, iż odległość pomiędzy klientem, a tzw. skrzynką telekomunikacyjną TP SA jest tak duża, że ewentualne zakłócenia uniemożliwiają skorzystania z telewizji internetowej.

W takiej sytuacji żaden inny operator również nie będzie w stanie zaoferować triple play.

Zdarza się również, że poprzez LiveBox nie można na przykład obejrzeć telewizji internetowej na monitorze własnego komputera. Wydaje się jednak, że już nie długo i ten problem całkowicie zniknie i nie koniecznie za sprawą działań TP SA.

| A może Joost? |
| --- |
| Twórcy Skype kończą właśnie pracę nad nową telewizją internetową pod nazwą Joost. Wystarczy ściągnąć na komputer odpowiedni program (około 30 megabajtów) i monitor zamienia się w telewizor. Nie ma programu telewizyjnego tylko spis materiałów dostępnych na życzenie, które przeszukujemy przy pomocy wyszukiwarki. Joost jest darmowy, co nie oznacza, że uciekniemy od reklam. Nie mają być ona jednak tak uciążliwe jak przy tradycyjnej telewizji. Projekt Joost, który znajduje się w końcowej fazie testowej może okazać się "czarnym koniem" rynku telewizji internetowej. Miejmy nadzieję, że podobnie jak Skype zmienił pojęcie komunikacj, tak Joost spowoduje, że telewizja internetowa trafi również pod "strzechy". |

internet
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)