Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niewykorzystane miliony na internet

0
Podziel się

Publiczna administracja nie umie wykorzystać unijnych pieniędzy przeznaczonych na informatyzacje. Mimo że z internetu korzysta prawie 14 milionów Polaków, żadnej urzędowej sprawy nie można od początku do końca załatwić w sieci.

Niewykorzystane miliony na internet
(Przemek Wierzchowski/PAP)
bDAzIguZ

Publiczna administracja nie umie wykorzystać unijnych pieniędzy przeznaczonych na informatyzacje. Mimo że z internetu korzysta prawie 14 milionów Polaków, żadnej urzędowej sprawy nie można od początku do końca załatwić w sieci, pisze "Rzeczpospolita".

Administracja wykorzystała tylko jedną czwartą unijnych funduszy przeznaczonych na budowę infrastruktury informatycznej w latach 2004-2006. Zaledwie 6 na 100 Polaków kontaktuje się z urzędami przez internet. Jest to najgorszy wskaźnik w całej Unii Europejskiej.

"Rzeczpospolita" zauważa, że ten stan rzeczy może zmienić 5 miliardów zł unijnych pieniędzy, z których samorządy będą mogły skorzystać do 2013r. Jednak według gazety już widać, że samorządy nie radzą sobie z informatyzacją. Ponad 70 procent projektów jest opóźnionych, a pieniądze trafiają do urzędów marszałkowskich, a nie do gmin, gdzie są najbardziej potrzebne.

bDAzIgvb

"Lokalna administracja ma z informatyzacją taki sam problem jak centralna", zauważa "Rzeczpospolita". W tym roku miało być uruchomionych 16 rządowych projektów , a dotychczas rozstrzygnięto tylko dwa przetargi. Przyczyną jest brak jednego odpowiedzialnego urzędu. Od czasu, gdy Ludwik Dorn został marszałkiem Sejmu, stanowisko szefa komitetu Rady Ministrów do spraw informatyzacji jest nieobsadzone.

bDAzIgvC
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
KOMENTARZE
(0)