Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa inicjatywa SAP

0
Podziel się:

Firma SAP AG przedstawiła dziś nową globalną inicjatywę, której celem jest zapewnienie możliwości obliczenia zwrotu z inwestycji (ROI - return on investment) we wdrożenie systemów informatycznych w instytucjach publicznych. Działania związane z tą inicjatywą wykroczą poza tradycyjne kryteria obejmujące wyłącznie zwrot finansowy.

Firma SAP prowadzi prace nad przygotowaniem bardzo dziś poszukiwanej metody obliczania zwrotu z inwestycji w instytucjach publicznych - 'Public ROI' - w kooperacji z klientami z całego świata, uznanymi autorytetami w dziedzinie administracji, zespołami ekspertów ds. publicznych oraz renomowanymi uczelniami. Metoda ta ma umożliwić definiowanie oraz pomiar zwrotu z inwestycji związanych z wprowadzeniem programów administracyjnych oraz mających na celu obsługę obywateli. Analizowany będzie nie tylko zwrot w sferze ekonomicznej, lecz także społecznej i politycznej.

Niniejsza informacja została ogłoszona podczas SAPPHIREand#174;and#8217;05 - międzynarodowej konferencji dla klientów SAP, która odbyła się w Bostonie, w stanie Massachusetts, w dniach od 17 do 19 maja.

W inicjatywie promowanej przez SAP Global Public Services biorą udział klienci SAP, eksperci z instytucji publicznych oraz doradcy z różnych organizacji z całego świata - między innymi z Harvard Universityand#8217;s John F. Kennedy School of Government, Center for Technology in Government (CTG) przy University of New York at Albany (stanowym uniwersytecie Nowego Jorku), szkoły administracji publicznej EGAP przy meksykańskiej uczelni Mexicoand#8217;s Tecnológico de Monterrey oraz Ecole Polytechnique Federale de Lausanne w Szwajcarii. Rozpoczynająca się w czerwcu 2005 roku inicjatywa 'Public ROI' (zwrot z inwestycji w instytucjach publicznych) będzie polegać na przeprowadzeniu warsztatów oraz rozmów z klientami i ekspertami branżowymi, w wyniku których określone zostaną potrzeby, wyzwania, obszary badań oraz propozycje konieczne do opracowania powszechnie akceptowanej metody analizy zwrotu z inwestycji w instytucjach publicznych.

'Instytucje publiczne mierzyły dotąd swoją wydajność na podstawie wyników ilościowych i wymiernych finansowo, takich jak redukcja kosztów transakcji czy wręcz uniknięcie pewnych kosztów - stwierdził Jerry Mechling, Dyrektor ds. Projektu e-Government Executive Education (3E) w Harvard Universityand#8217;s John F. Kennedy School of Government. - Jednak finansowy zwrot z inwestycji jest tylko jednym z aspektów efektywności instytucji, co szczególnie dobrze widać, jeśli uwzględni się korzyści społeczne i polityczne płynące z programów publicznych. Może to być na przykład zaoszczędzony czas, gdyż nie trzeba już stać w kolejce, aby wypełnić formularz, czy tak znaczące kwestie, jak mniejsze uzależnienie od pomocy społecznej oraz zapewnienie odpowiedniej opieki społecznej dla dzieci.'

Najnowsze badania tygodnika 'The Economist' wskazują, że niemal 70% kadry kierowniczej instytucji publicznych z całego świata ma zamiar w ciągu najbliższych 5 lat wprowadzić metody oceny korzyści społecznych wynikających z inicjatyw IT, a dane te w przejrzysty sposób udostępnić obywatelom i właścicielom kapitału. Celem inicjatywy 'Public ROI' jest opracowanie sposobu oceny stopnia, w jakim technologie informacyjne wpływają na społeczne i polityczne warunki realizacji programów rządowych. Praktyczne zastosowanie opracowywanej metodyki oraz korzyści płynące ze studiów przypadku i działań realizowanych w ramach inicjatywy 'Public ROI' zostaną opisane w materiale tworzonym we współpracy z CTG oraz SAP Business Consulting Group. Z inicjatywy tej korzystają organizacje publiczne będące klientami SAP - na przykład kraj związkowy Niemiec - Hesja.

'Cel inicjatywy Public ROI jest bardzo na czasie i dotyczy także potrzeb kraju związkowego Hesji. Staramy się przybliżyć obywatelom korzyści wynikające z usług świadczonych przez naszą administrację - stwierdził Harald Lemke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Hesji. - Odkąd administracja publiczna ma wyznaczone cele zarówno finansowe, jak i pozafinansowe, korzyści wynikających z inwestycji w instytucjach publicznych nie można mierzyć jedynie pod kątem ekonomicznym. Inicjatywa Public ROI jest bardzo pomocna w dyskusjach politycznych o rzeczywistych wartościach, jakie wynikają z zastosowania strategicznych systemów IT dla naszego społeczeństwa i ekonomii.'

Firma SAP, jako światowy lider wśród dostawców rozwiązań biznesowych zarówno dla sektora prywatnego, jak i instytucji publicznych, posiada specjalistyczną wiedzę oraz bogate doświadczenie wynikające ze wsparcia instytucji publicznych podczas transformacji. Stawia to SAP na wyjątkowej pozycji, gdyż firma ta może pomóc w ocenie, jak duże znaczenie będzie miał pomiar zwrotu z inwestycji dla administracji publicznej. Dane te będzie można wykorzystać, aby przekonać obywateli, że instytucja jest godna zaufania, a także w celu zapewnienia maksymalnych korzyści z realizowanych operacji, promowania programów społecznych wśród obywateli czy zagwarantowania funduszy publicznych. Zwrot z inwestycji w sferze społecznej i politycznej może także pomóc administracji w zwiększeniu wydajności - a to z kolei będzie także korzystne dla obywateli.

'Z pewnością można opracować lepszy sposób ustalania, w jakim stopniu projekty transformacji administracji wpływają na świat wokół nas - stwierdził Tom Shirk, Prezes SAP Global Public Services. - Wskaźniki finansowe są nadal istotne, lecz musimy także ocenić inne czynniki przyczyniające się do realizacji celów przez instytucje publiczne. Czy rozpatrywanie wniosków o pomoc społeczną jest dokładniejsze i skuteczniejsze? Czy obywatele mają lepszy dostęp do usług administracji lokalnej? Oto rzeczywiste kwestie, na jakich skupiają się instytucje dzięki zastosowaniu technologii. Celem inicjatywy Public ROI jest zapewnienie kadrze zarządzającej z instytucji publicznych możliwości określenia i ilościowego wyznaczenia korzyści, które będą widoczne w życiu codziennym.'

http://www.sap.pl

internet
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)