Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
05.01.2006 17:01

Opłaty za ściąganie plików receptą na piractwo?

Niewykluczone, że już za kilka miesięcy za filmy, muzykę czy zdjęcia ściągane internetu będziemy musieli zapłacić. Do tej pory internauci kopiujący na swój komputer nielegalne pliki w świetle prawa byli piratami. Teraz ma to się zmienić.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Niewykluczone, że już za kilka miesięcy za filmy, muzykę czy zdjęcia ściągane internetu będziemy musieli zapłacić. Do tej pory internauci kopiujący na swój komputer nielegalne pliki w świetle prawa byli piratami. Teraz ma to się zmienić. *

Prezes Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych Jacek Skubikowski proponuje, by każdy użytkownik internetu płacił co miesiąc dobrowolną opłatę rekompensacyjną w wysokości czterech-pięciu złotych.

Za tę kwotę użytkownik mógłby ściągać na swój komputer dowolną ilość plików mając świadomość, że nie popełnia przestępstwa.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposob opłata mogłaby być pobierana. Autorzy projektu sugerują, że najlepiej byłoby, gdyby dostawca internetu doliczył tę kwotę do comiesięcznego rachunku.

Jacek Skubikowski pomysł sieciowego abonamentu zapożyczył z Francji. To właśnie tam po raz pierwszy padł pomysł takiej regulacji. Jednak Francuzi będą płacić 4 euro miesięcznie i to tylko za ściąganie muzyki.

Jacek Skubikowski uważa, że taka zmiana w ustawie pozwoliłaby znacznie zmniejszyć zjawisko piractwa w Polsce.

Do wejścia tych przepisów w życie droga jeszcze daleka. Warto jednak już dziś zastanowić się, czy lepiej nie płacić i ryzykować konfiskatę koputera oraz wysoką grzywnę, czy też zapłacić i ściągać do woli.

Tagi: internet, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, e-biznes
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz